česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Seminář ke konceptu „Social Housing“ v Miláně

(Archivní článek, platnost skončena 05.12.2013.)

Seminář v Miláně představil koncept „Social Housing“ italským podnikatelům a pořádající Obchodní komora Itálie-Česká republika přítomné informovala o svém záměru uspořádat jeho pokračování příští rok v Brně s cílem podpořit česko-italské projekty výstavby bytových domů. Developerské projekty podporované italskými finančními institucemi by mohly pomoci českému stavebnictví, které v době recese trpí obecně nízkou investiční aktivitou.

Dne 14.11. uspořádala Obchodní komora Itálie-Česká republika v Miláně setkání podnikatelů věnované investicím do developerských projektů bytových domů v rámci konceptu „Social Housing“.

Nad akcí převzal záštitu Honorární konzulát ČR v Miláně a vedle honorárního konzula G. F. Alettiho na semináři vystoupil vedoucí ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Římě M.Touš.

Koncept „Social Housing“ představili zástupci italských společností, které působí ve stavebnictví jako developeři a konzultanti. „Social Housing“ nelze zaměňovat s výstavbou bytů pro příjmově slabší osoby, protože cílovou skupinou je spíše střední třída. Přitom je třeba získat vhodné stavební pozemky s nízkou nebo dokonce nulovou cenou v městských oblastech, které chce příslušná municipalita organicky rozvíjet. Klíčová je proto samozřejmě podpora místní samosprávy.

Projekty musejí být samofinancovatelné, avšak důležitou roli mají banky, proto na semináři vystoupil také zástupce banky CARIPLO D.Genevini a přítomný byl rovněž pracovník BPM (Banca Popolare di Milano).

Semináře se dále zúčastnil pan A. Farina z Milánské obchodní komory, který projevil zájem v příštím roce uspořádat obdobnou akci pro širší okruh podnikatelů z regionu Lombardie. Pracovnice komory S. Bimbi prezentovala konzultační služby při vytváření „podnikatelských sítí“, které italská vláda podporuje daňovými úlevami s cílem zvýšit jejich konkurenceschopnost v zahraničí.

Generální tajemník Obchodní komory Itálie-Česká republika A. Cavallini prohlásil, že komora bude v příštím roce pořádat setkání českých a italských podnikatelů v Brně s cílem podpořit spolupráci při realizaci projektů v rámci konceptu „Social Housing“. Tato spolupráce by se následně mohla rozšířit i na třetí trhy.

Vytváření „podnikatelských sítí“ je v Itálii poměrně novým způsobem jak překonat strukturální slabost italského průmyslu, který je dominantně tvořen malými firamami. Před třemi lety italská vláda přijala opatření, jak tuto nevýhodu překonat a podpořit prostřednictvím „podnikatelských sítí“ pronikání menších italských firem na zahraniční trhy.