česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Australské energetické zásoby

Dle nedávno zveřejněné studie amerického Ministerstva pro energetiku mapující technicky vytěžitelná ložiska břidličného plynu a ropy mimo USA, se v Austrálii nachází desetkrát více zásob plynu a ropy, než se doposud předpokládalo. Zásoby zemního plynu jsou odhadovány na 43 trilionů kubických stop a zásoby břidlicového plynu na 437 trilionů kubických stop. Podobně zásoby ropy jsou odhadovány na 1,5 mld.barelů a zásoby břidličné ropy dokonce na 18 mld.barelů. Důvodem k revizi dva roky staré studie byl především technologický pokrok v těžbě břidličného plynu opírající se o zkušenosti z USA a nové geologické poznatky z Austrálie.

Austrálie je již tak největším exportérem uhlí na světě, významným producentem uranu a rozvoj pobřežních ložisek zemního plynu by mělo zemi pomoci stát se do roku 2020 největším exportérem zkapalněného zemního plynu na světě.

Zdroj: www.eia.gov

Studie se zaobírá rozdílem mezi tzv. „technicky vytěžitelným“ a „ekonomicky těžitelným“ ložiskem. Zásadním prvkem kategorizace ložisek pak zůstává světová cena komodity, náročnost těžby a infrastrukturní vybavenost lokality. Rozvoj těžby břidlicového plynu v USA způsobil pokles cen zemního plynu napříč severoamerickým kontinentem i dovážené komodity. Pro průmyslovou ekonomiku USA nižší ceny domácí energie znamenají značný přínos. Země, které jsou v současnosti čistými dovozci energií, se můžou díky rozvoji těžby nekonvenčních zdrojů energie stát čistými vývozci.

Břidlicový plyn (tzv. shale gas) představuje dle studie až jednu třetinu světových zásob plynu a břidličná ropa (tzv. shale oil) asi 10% známých ložisek ropy. Nové poznatky posouvají Austrálii v žebříčku zemí s největšími ložisky břidličné ropy na 6.místo a u břidlicového plynu s 437 triliony kubických stop na 7. příčku na světě.


Top 10 zemí s  technicky vytěžitelnými zásobami břidličné ropy

Pořadí Země Břidličná ropa (miliardy barelů)
1 Rusko 75
2 USA 58
3 Čína 32
4 Argentina 27
5 Libye 26
6 Austrálie 18
7 Venezuela 13
8 Mexiko 13
9 Pákistan 9
10 Kanada 9
  Svět celkem 345

Zdroj: www.eia.gov 

Top 10 zemí s technicky vytěžitelnými zásobami břidlicového plynu

Pořadí Země Břidličný plyn (triliony kubických stop)
1 Čína 1,115
2 Argentina 802
3 Alžírsko 707
4 USA 665
5 Kanada 573
6 Mexiko 545
7 Austrálie 437
8 Jižní Afrika 390
9 Rusko 285
10 Brazílie 245
  Svět celkem 7,299

Zdroj: www.eia.gov

Australské firmy se však inspirují úspěšností těžby v USA a investují do průzkumů a rozvoje těžby. Energetický gigant Chevron koupil 60% akcií jihoaustralské společnosti Beach Energy za 349 mil.USD, která provádí průzkumy nekonvenčního plynu a ropy v Cooper basin. Výhodou v této oblasti je 40ti letá tradice těžby zemního plynu a tudíž dobré zázemí.

Hlavním důvodem, proč ale k obdobnému rozvoji těžby břidličného plynu v Austrálii na rozdíl od USA v blízké době v takovém rozsahu nedojde, je nedostatek rozvinuté infrastruktury ve vzdálených lokalitách, kde se většina ložisek nachází. Diskutabilním tématem spojených s těžbou břidlicového plynu také zůstává jeho dopad na životní prostředí. Obdobně jako u těžby plynu z uhelných ložisek (tzv. Coal seam gas) totiž hrozí při těžební technice hydraulického frakování potenciální zamoření podzemní vody.