česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Energetický summit v Aucklandu

Ve dnech 24.-26.3.2013 se v Aucklandu konal Pacific Energy Summit, spolupořádaný EU a Novým Zélandem, jehož cílem bylo spojit vedoucí představitele pacifických ostrovů s investory, finančními institucemi, mezinárodními organizacemi a dalšími vládními představiteli a podpořit energetickou udržitelnost ostrovů díky obnovitelným zdrojů energie. V současné době jsou ekonomiky ostrovů těžce závislé na dovozu fosilních paliv.

Během summitu se účastníci zavázali financovat 40 projektů v hodnotě 415mil.€ během příštích tří let. Samotná EU uvolnila dalších 25 mil.€ na OZE a na zpřístupnění elektrické energie obyvatelům rurálních oblastí. EU navíc zprostředkuje potřebnou technickou asistenci pro energetické reformy, budování kapacit a pro přípravu investičních projektů. Během minulého desetiletí EU věnovala 100mil.€ na udržitelnou energii v Pacifiku pro 100tis. obyvatel.

Summitu se kromě eurokomisaře pro rozvoj A.Piebalgse a premiéra Nového Zélandu  J.Keye zúčastnili premiéři Cookových ostrovů, Mikronésie, Kiribati, Nové Kaledonie, Niue, Samoy, Tokelau a Tongy. Dále představitelé Americké Samoy, Francouzské Polynésie, Nauru, Papui Nové Guineje, Marshallových ostrovů, Palau, Pitcairn, Šalamounových ostrovů, Tuvalu, Vanuatu a Wallis a Futuny. Z mezinárodních a regionálních organizací tu byli např. zástupci Asijské rozvojové banky, Asociace malých ostrovních států,  Evropské investiční banky, Mezinárodní energetické agentury, Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje, Fórum Pacifických ostrovů, Japonsko, Spojené Arabské Emiráty, OSN a Světová banka.

Doporučujeme českým firmám z oboru OZE věnovat pozornost stránkám EU Delegace pro Pacifik na Fidži popř. stránkám EK pro rozvoj, kde budou tendry zveřejňovány.