česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Firmy se přesouvají na australský západ do Perthu

Význam metropole Perth roste díky obchodu. Stále více společností upřednostňuje město na západním pobřeží Austrálie, aby bylo blíž miliardovým těžebním projektům. V Perthu už dnes mají svá sídla velké světové těžební a energetické korporace jako Rio Tinto, BHP Billiton, Chevron Australia nebo Shell Australia, a další se přidávají.

Podle Ministerstva pro doly a ropu státu Západní Austrálie v roce 2010-11 se těžilo více než 50 různých minerálů ve skoro tisícovce dolů a těžba ropy a plynu probíhala na 73 místech. Podle údajů Australského statistického úřadu se západoaustralský hrubý produkt  během dvou desetiletí zvýšil o 140% ze 77 mld.AUD v roce 1990 na 187 mld.v roce 2010. V roce 2011-12  si Západní Austrálie zachovala vedoucí vývozní pozici v rámci celé Austrálie  rekordním podílem 45,6% a hodnotou 264,3 mld.AUD.

Analýza mezi společnostmi, které patří mezi australských TOP 300 ukázala, že se mezi léty 2005 a 2011 počet těchto nejvýznamnějších firem se sídlem v Perthu zvýšil ze 42 na 55. Rostoucí obchodní význam a prestiž Perthu potvrzuje také kolik společností kotovaných na australské burze se tam usídlilo. V září 2011 jich bylo 830, což představuje třetinu ze všech kotovaných firem na australské burze, zatímco na východním pobřeží v Sydney jich sídlí 552, v Melbourne 325 a  v Brisbane 175.

V Západní Austrálii otevřelo svoji kancelář v letech 2010-12 85 zahraničních společností, z toho nejvíce  z Evropy 43, z USA 16 a  z Číny 8. Ze 48% šlo o firmy pracující na ropných a plynárenských projektech, z 8% byla zastoupena ostatní těžba a s ní spojené služby, zbytek připadl na právní, finanční a stavební sektor. Z Evropy byly nejvíce zastoupeny firmy z Velké Británie 16, z Norska 11, z Belgie 4 a po dvou zástupcích má Francie, Německo, Holandsko a Švýcarsko. Největším důvodem je současný a budoucí hospodářský růst státu i přes snížení světových komoditních cen. Perth se stává centrem pro vznik korporátních partnerství a aliancí.

Do Perthu kromě tradičních těžebních společností přicházejí tzv.znalostní firmy zejména zaměřené na těžební software, bezpečnost práce, průzkum, mapování atd. 60% světového softwaru pro těžbu vzniká v Perthu. I díky klíčové roli universit v rozvoji západoaustralské ekonomiky se Perth stal jedním z lídrů průmyslových center výzkumu. Firma KPMG Perth zařadila do Top 11 měst, které jsou centrem excelence pro ropu a plyn. V roce 2016 bude město hostit konferenci LNG 18, která se koná jednou za tři roky a na kterou má přijet 5000 delegátů.