česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva vinařství Josefa Chromého na Tasmánii

Příběh úspěšného tasmánského podnikatele českého původu.

Vedoucí obchodně ekonomického úseku konzulátu v Sydney Šárka Ponroy Vamberová se během své dovolené na Tasmánii zastavila u rodáka ze Žďáru nad Sázavou a tasmánského úspěšného podnikatele pana Josefa Chromého.

V 50.letech minulého století po odchodu z Československa začal v nové zemi jako řezník, postupně vybudoval masné impérium, které zpracovávalo 700tun masa týdně. Když mu bylo 63 let vše prodal a začal se věnovat vínu a investicím do nemovitostí. Pan Chromý koupil v roce 2003 jen pár kilometrů od letiště Launcestonu v oblasti Tamar Valley 62 hektarů půdy s deset let starým vinohradem s největším podílem odrůd Pinot noir (Rulandské modré)  a Chardonnay. Vína si během relativně krátké doby získala velkou popularitu a mnohá uznání a medaile doma i v zahraničí.

Pan Chromý se obklopil schopnými a loajálními profesionály včetně sklepmistra Jeremyho Dineena, pro které je ctí pracovat pro značku vín Josef Chromy s českým lvem na etiketě. Prvotřídní vína, která si rychle našla cestu na americký, asijský i evropský trh, jsou označeny jmény Pepik či Zdar, připomínající místo, odkud jejich majitel pochází. Kromě produkce vína a možnosti ochutnávek a prohlídek vinic, provozování hotelu Charles v centru Launcestonu a jedné z nejlepších restaurací na Tasmánii, poskytování vzdělávacích vinařských kursů, pan Chromý také organizuje koncerty pro stovky lidí. Na loňský koncert Toma Jonese přijelo na pozemek s výhledem na jezírko s vinicemi přes tisíc lidí.

Za svůj přínos Tasmánii a Austrálii získal mnohá ocenění a vyznamenání. Ale zdá se, že ani ve svých 82 letech se nechystá na odpočinek, stále má mnoho nápadů a vizí, jak své podnikání posunout dál. Přejeme mu hodně zdraví a radosti do dalších let.