česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Obchodní setkání na konzulátu v Sydney

Vedoucí obchodně ekonomického úseku zprostředkovala řediteli české firmy Avex Trade Jiřímu Gistrovi při jeho zastávce v Novém Jižním Walesu setkání s Michaelem Gartnerem, ředitelem společnosti Photon Energy Australia.

Firma AVEX Trade ze Zlína je úspěšnou exportní firmou kráčející v Baťových stopách. Vyváží 97% své produkce do více než 90 zemí světa, má na 250 zaměstnanců. Je zaměřena na výrobu kovových flexibilních skladovacích a logistických systémů pro automobilový, chemický a potravinářský průmysl. Má vlastní vývojové oddělení  a je vybavena špičkovou výrobní technologií. Dodává své ocelové palety již řadu let společnostem jako je např. Michelin, Continental, Siemens, Thyssen Krupp a další. V posledních letech firma vyrábí také konstrukce pro solární panely.

M.Gartner firmu Photon Energy spoluzaložil v České republice v roce 2008, stála tak na počátku českého solárního boomu. Do roku 2011 firma instalovala v ČR solární elektrárny s celkovým výkonem 30MWp. Své působení rozšířila o Slovensko, Německo, Itálii, Kanadu a  Austrálii. Společnost má šest divizí, které pokrývají celý životní cyklus systému solární elektrárny, od financování projektu, plánování, pojištění až po technologie, konstrukci, provoz a údržbu. Od roku 2008 jsou její akci obchodovatelné na polské burze.Centrálu má firma v Amsterdamu, kde také sídlí její nadace na podporu využívání solární energie v rozvojových zemí.

Dceřiná společnost Photon Energy Investments v únoru 2013 začal vydávat dluhopisy v objemu 40mil.€ s ročním výnosem osm procent. Očekávaný emisní objem bude investován do mezinárodní expanze firmy v pečlivě vybraných zemích, kterými jsou Kanada, USA, Austrálie, Turecko a Rumunsko. První projekty mají být převzaty do portfolia již letos. Photon Energy Investments bude při expanzi v cílových zemích realizovat předpřipravené projekty s celkovou kapacitou 127 MWp.

Firmy Avex Trade a Photon Energy úspěšně spolupracovaly již v minulosti na projektech v České a Slovenské republice. Po turbulentním vývoji regulačního rámce podpor obnovitelných zdrojů energie ve střední Evropě mají nyní firmy možnost chopit se obchodních příležitostí v Austrálii a celém regionu Pacifiku, protože např. na březnovém energetickém summitu v Aucklandu se Evropská unie s ostatními partnery zavázala k větší finanční podpoře pacifických ostrovních států ve využívání nefosilních paliv a k technologické spolupráci.