česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Rektifikační kolona pro australského zákazníka

Rektifikační kolona na výrobu kyseliny dusičné neboli umělých hnojiv je 60 metrů dlouhá, váží 300 tun a její celkový průměr je 4,4 metru (vč. potrubí a příslušenství přibližně 6,5 metru). Hodnota zakázky je 4,5 milionů euro.

Kolona je vyrobena podle zahraniční licence a vyprojektovala ji rovněž česká firma Chemoprojekt. V těchto dnech je ratifikační kolona připravena pro export v přístavu v Mělníku.

Jde o největší výrobek, který kdy byl z České republiky exportován a navíc - jeho cesta povede až na druhou stranu světa. Srovnání velikosti s Petřínskou rozhlednou je zcela na místě. Tento obr má shodnou výšku 60 metrů a proti Petřínské rozhledně dokonce dvojnásobnou váhu.

Vzhledem k rozměrům bylo nutno dopravit kolonu do místa finální kompletace v přístavu Mělník ve 2 částech. Již vlastní přeprava na místo dokončení byla logisticky náročná - hmotnost jedné části byla 145 tun a druhé části bezmála 100 tun" informoval generální ředitel ZVU Potez Jiří Flídr a dodal: "Po spojení obou částí a montáží příslušenství a potrubí byla na místě také provedena úspěšná tlaková zkouška tohoto zařízení s celkovou hmotností 300 tun".

Zařízení v přístavu Mělník je nyní připraveno k expedici a následnému transportu do přístavu Hamburk. Společnost ZVU Potez zároveň dokončuje v Hradci Králové i potřebné výměníky pro tento projekt. Do Hamburku a následně do Austrálie bude kolona převezena speciální lodí v průběhu května až června. Hodnota této neobvyklé zakázky přesahuje 100 mil. Kč.

Zdroj: MPO , HK