česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Možnosti průmyslové a obchodní spolupráce s libyjským výrobním kombinátem Mechanical & Electrical Manufacturing Co.

(Archivní článek, platnost skončena 01.02.2014.)

Výrobní struktura a kapacita závodů řízených státním podnikem Mechanical & Electrical Manufacturing Co. (MEM) představuje jednu z možností potenciální výrobní a dodavatelské spolupráce s českými strojírenskými výrobci, zejména s výrobci obráběcích strojů, automobilových komponentů, dopravní techniky, průmyslových technologických linek, pásových dopravníků a v neposlední míře i s podniky českého obranného průmyslu.

Výrobní sortiment firmy v rámci jednotlivých divizí a závodů zahrnuje slévárenství železa, oceli a slitin, galvanizaci oceli za studena, odlitky, výkovky, ocelové trubky a pruty, pásovou ocel, tlakové nádoby (propan-butanové láhve, zásobníky plynu), vodní cisterny a zásobníky pohonných hmot, ohřívače vody, odsolovací zařízení, svařování ocelových konstrukcí, stožárů a podpěr, výlisky z plastu (přepravky) a výrobky z gumy a pryže (pro automobilový průmysl). Podnik u patří čtyři průmyslové komplexy v Gharianu, Esbae, Quasr Ben-Gašír a v Tadžůře. Některé výrobní haly byly dokončeny ve druhé polovině 80. let za účasti československých dodavatelů (vč. dodavatelů odpovídajících výrobních zařízení).  

Značná komparativní výhoda podniku spočívá zejména v levných energetických vstupech (elektrická energie a pohonné hmoty v Libyi jsou státem dotované; společně s dotacemi na základní potraviny tvoří řádově 20 % výdajů státního rozpočtu hodnotou srovnatelného s rozpočtem ČR). Ve firmě pracuje jak v manažerských funkcích, tak i na postech technických a technologických vedoucích řada absolventů vysokých škol technického zaměření v bývalém Československu.

Společnost v současné době plní zakázky řady zahraničních průmyslových výrobců, a to zejména automobilek v EU. Jde především o automobilové součásti (brzdové kotouče, disky, obložení, lamely, kardany, ložiskové náboje kol atp.) a doplňky (gumové koberce do aut), komponenty zahradního nábytku z litiny, kování atp. 

Podrobnější informace včetně kontaktů lze získat na internetových stránkách www.mem.com.ly, případná jednání s managementem firmy může zprostředkovat ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Libyi www.mzv.cz/tripoli.

Informace je vytvořena na základě jednání ekonomického rady Velvyslanectví ČR v Tripolisu J.Meliorise s generálním ředitelem MEM Salemem Adwíbem a s výrobním a obchodním managementem společnosti.