česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Státní návštěva prezidenta ČR Václava Klause v Tunisku (15. - 17.4.2009)

Ve dnech 15. - 17.4. 2009 Tunisko navštívil prezident České republiky pan Václav Klaus s chotí na pozvání tuniského prezidenta pana Zine El Abidine Ben Aliho. Během této návštěvy pan prezident vedl řadu jednání s vrcholnými tuniskými státními představiteli. Prezident republiky při všech svých oficiálních jednáních zdůrazňoval, že se jedná o historicky první oficiální návštěvu prezidenta ČR v Tunisku, která má demonstrovat zájem o rozvoj bilaterálních vztahů, a koná se navíc v době, kdy ČR předsedá EU. Prezident republiky během návštěvy rovněž prezentoval Českou republiku jako zemi, která má zájem o rozvoj vztahů s Tuniskem ve všech oblastech a zejména má zájem na posílení obchodních vazeb, což dokazuje i přítomnost významné delegace českých podnikatelů a bankéřů, která prezidenta doprovázela.

Ve středu 15. dubna měl prezident první setkání se svým tuniským protějškem, prezidentem Ben Alim, se kterým se sešel rovněž na závěr své návštěvy. Tématem rozhovorů byly kromě bilaterální agendy a vzájemného informování se o domácí politické situaci, také vztahy Tuniska se sousedními zeměmi, se zeměmi Maghrebu, s Evropskou unií a situace na Blízkém východě. V bilaterální rovině bylo konstatováno, že mezi oběma zeměmi neexistují žádné otevřené problémy, a obě země mají zájem posilovat a upevňovat vzájemné vztahy.

Následně prezident Klaus ve svém dočasném sídle přijal předsedu tuniské vlády Mohameda Ghannouchiho, a poté byl přijat v paláci Bardo (sídlo poslanecké sněmovny) předsedou poslanecké sněmovny Tuniské republiky Fouadem M´Bazou. Prezident se dále zúčastnil ceremoniálu položení věnce k Památníku mučedníků.Ve večerních hodinách se prezident s manželkou zúčastnil oficiální večeře, kterou na jejich počest pořádal prezident Tuniské republiky Ben Ali s manželkou. Oficiální večeře se dále zúčastnila celá česká delegace, ministři vlády Tuniské republiky včetně předsedy vlády Mohameda Ghannouchiho, poslanci, senátoři, významní činitelé politického a hospodářského života a velvyslanci členských zemí EU.

Ve čtvrtek 16. dubna se prezident setkal na pracovní snídani s účastníky podnikatelského fóra (pro více informací klikněte zde), a poté odjel do sídla Komory poradců (senát), kde se setkal s jejím předsedou Abdallahem Kallelem. V odpoledních hodinách navštívil prezidentský pár Hammamet. Během tohoto dne byla podepsána dohoda o hospodářské spolupráci mezi vládami ČR a Tuniska (za ČR dohodu podepsal na základě příslušného usnesení vlády náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa - více informací naleznete zde), a dále byly za účasti prezidenta republiky podepsány 3 velké obchodní kontrakty v celkovém objemu téměř 1 miliardy eur.

V pátek 17. dubna se prezident republiky s manželkou Lívií setkal s pracovníky zastupitelského úřadu v sídle Velvyslanectví České republiky v Tunisu. Poté prezidentský pár navštívil archeologické památky z punského a římského období v Kartágu. Následovalo druhé setkání s tuniským prezidentským párem a po oficiálním, závěrečném ceremoniálu s vojenskými poctami odjel prezidentský pár na letiště.

Galerie


Státní návštěva prezidenta Klause v Tunisku - 15.-17.4.2009