česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpis zakládajících dokumentů ESUS TRITIA

Dne 3.12.2012 se v polském Cieszyně (Těšíně) odehrál slavnostní akt podpisu zakládajících dokumentu Evropského seskupení pro územní spolupráci TRITIA.

Podepsali je představitelé čtyř přeshraničních regionů -  Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje, Józef Sebesta, maršálek Opolského vojvodství, Adam Matusiewicz, maršálek Slezského vojvodství a Juraj Blanár, předseda Žilinského samosprávného kraje.

Evropské seskupení pro územní spolupráci TRITIA má za cíl propagovat a podporovat efektivní mezinárodní spolupráci výše uvedených regionů. Svými aktivitami bude zajišťovat a podporovat shodu, dialog i politickou debatu. Bude také vytvářet přeshraniční soudržnost na úrovni celého území, předkládat a realizovat projekty pro společný strategický rozvoj a v neposlední řadě také zjednodušovat každodenní život obyvatel tohoto česko-polsko-slovenského území.

Mezi hlavní oblasti spolupráce budou patřit životní prostředí a energetika, doprava, hospodářství a cestovní ruch. Pozornost bude věnována i dalším oblastem, a to krizovému řízení, lidským zdrojům, vzdělávání včetně užší spolupráce mezi vysokými školami, spolupráci veřejných institucí, kultury a sportu. TRITIA bude mít právní subjektivitu a bude doplňovat aktivity stávajících Euroregionů.

Slavnostního podpisu na těšínském zámku se zúčastnili zástupci Euroregionů, starostové obcí, generální konzulka PR v Ostravě, zástupci tisku a Česká i Polská televize.