česky 

rozšířené vyhledávání
ministr_kuba
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ve Varšavě se sešli ministři hospodářství V4

Ve Varšavě se ve středu 31. října 2012 sešli ministři hospodářství zemí Visegrádské čtyřky. Výsledkem jednání je posílení spolupráce V4 v oblasti energetiky, společná opatření posílení konkurenceschopnosti a možnosti společné prezentace regionu na třetích trzích. Ministři také podepsali memorandum o integraci trhu s plynem v regionu.

Ministři hospodářství podepsali deklaraci o vzájemné spolupráci v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti a oblasti podpory průmyslu a řádného fungování vnitřního trhu EU.

"Trh EU je pro nás velmi důležitý. V rámci jeho zdokonalení bychom se měli zaměřit na reálné odstraňování bariér přetrvávajících na vnitřním trhu, než na počet přijatých opatření na jeho zdokonalení," navrhl svým kolegům ministr Kuba.

Zvláštní diskuze byla věnována možnosti společného postupu zemí V4 při pronikání na trhy třetích zemí. "Diverzifikace exportu mimo trhy EU je pro nás zásadní a proto podporuji všechny iniciativy pro spolupráci se třetími zeměmi," uvedl ministr Kuba ve Varšavě.

Ministři také podepsali Memorandum o porozumění směřující k rychlé integraci regionálního trhu s plynem. Shodu našli zástupci V4 v otázce jaderné energetiky a posilování jaderné bezpečnosti, na společném postoji k dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie a na přístupu ke klimatické politice EU. "Energetická politika EU musí být pouze komplementárního charakteru a nesmí nijak zasahovat do rozhodování jednotlivých členských států o energetickém mixu," konstatoval český ministr průmyslu a obchodu, který vidí význam středeční schůzky zejména v jednotě států V4 v oblastech společných zájmů, což posílí jejich vyjednávací potenciál jak vůči EU, tak i vůči třetím zemím.

http://www.mpo.cz/dokument107982.html

Fotografie: http://www.mg.gov.pl/

přílohy

Společná deklarace ministrů hospodářství zemí V4 50 KB DOC (Word dokument) 7.11.2012