česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpis memoranda o spolupráci v oblasti jaderné energetiky mezi ČR a USA

(Archivní článek, platnost skončena 21.12.2013.)

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a velvyslanec USA v České republice Norman Eisen podepsali 12. prosince v Praze Memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem energetiky USA o spolupráci v oblasti jaderné energetiky.

Cílem kooperace obou zemí vyplývající z podepsaného memoranda je podpora a usnadňování vzájemné spolupráce, stejně jako výměna informací v oblasti jaderné energetiky a jaderných technologií.

„Jsem rád, že podpisem memoranda podpoříme naši spolupráci v oblasti jaderného výzkumu se Spojenými státy americkými, které patří v tomto odvětví ke světové špičce. Cením si přístupu našich partnerů,“ uvedl ministr Kuba.

„Dnešní den představuje pro česko-americkou spolupráci v oblasti civilního využití jaderné energie velký milník a my se těšíme na další rozšiřování společného výzkumu a vývoje v této oblasti,“ sdělil velvyslanec USA.

Za účelem podpory výzkumu v uvedené oblasti počítá memorandum s předáním přibližně 75 kilogramů solného chladiva, které je aktuálně uloženo v národní laboratoři US DOE v Oak Ridge, české straně.

Solné chladivo bude určeno k usnadnění průmyslového výzkumu v oblasti technologie vysokoteplotních reaktorů chlazených fluoridovými solemi v ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež) a Centru výzkumu Řež.

Podpisového ceremoniálu se kromě ministra Kuby a velvyslance Eisena zúčastnil také náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc a Výkonný ředitel Ústavu jaderného výzkumu Řež Miroslav Horák, za americkou stranu první tajemník politicko ekonomické sekce velvyslanectví USA v Praze Steven Butler a ředitel Národní laboratoře Oak Ridge Thomas Mason.

Kuba Eisen