česky 

rozšířené vyhledávání
ministri_zaoralek_a_mladek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministři zahraničí a průmyslu a obchodu podepsali dohodu o spolupráci na podporu ekonomické diplomacie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek podepsali dne 26. června 2014 Rámcovou dohodu o zásadách spolupráce při zajišťování podpory exportu a ekonomické diplomacie ČR. Obě ministerstva tak nastartovala nový systém spolupráce, která přináší několik novinek.

Mimo jiné počítá se vznikem jednoho Klientského centra, kde podnikatelé získají potřebné informace i zázemí pro své exportní či investiční plány.  Pro podporu exportu by pak měla fungovat jednotná síť, která spojuje ekonomické činnosti zastupitelských úřadů a zahraničních kanceláří CzechTrade.

Rezorty se rovněž dohodly na jednotné přípravě pracovníků pověřených ekonomickou diplomacií, a to prostřednictvím společného programu organizovaného Diplomatickou akademií Ministerstva zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Exportní akademií CzechTrade.

Ministr Zaorálek v souvislosti s podpisem dohody věří, že ministerstvo zahraničních věcí bude nepostradatelným, profesionálním spoluhráčem pro prosazování českých ekonomických zájmů a potřeb ve světě.

"Současné úspěšné projekty zahraničních investic v České republice ukazují, jak je důležité posilovat vedoucí úlohu velvyslanců na jedné straně a týmový přístup obou ministerstev a jejich agentur na straně druhé," řekl ministr Zaorálek a dále uvedl: "Současně jsme se dohodli, že exportní strategie České republiky bude v brzké době doplněna o mapu globálních oborových příležitostí. Tento nástroj umožní našim podnikům i lepší orientaci v jejich oborech podnikání po celém světě."

Dnes podepsaná dohoda nahradí Ujednání MZV a MPO o zásadách spolupráce, která byla podepsána 25. července loňského roku.

přílohy

Dohoda mezi MZV a MPO o zásadách spolupráce 2 MB PDF (Acrobat dokument) 30.6.2014

Dohoda mezi MPO a MZV o Klientském centru 3 MB PDF (Acrobat dokument) 30.6.2014