Velvyslanectví České republiky v Haagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Literární odpoledne na ZÚ Haag

V neděli 16. června 2013 se na rezidenci velvyslance ČR v Nizozemsku uskutečnilo literární odpoledne pod názvem „Jak se píše ve dvou“. V rámci této kulturní akce, které se zúčastnily na tři desítky českých a slovenských krajanů žijících v Nizozemsku, své dílo představila autorská dvojice Zdena Bratršovská a František Hrdlička, kteří společně tvoří zejména prózu a divadelní texty již od počátku 70. let. Na realizaci literárního odpoledne se spolupodílely ZÚ Haag a České centrum.

Během literárního odpoledne měli zájemci možnost seznámit se s autorskou dvojicí prozaiků, básníků, dramatiků, publicistů a překladatelů Zdenou Bratršovskou a Františkem Hrdličkou, kteří spolu tvoří už od počátku 70. let. Oba autoři uvítali možnost pohovořit ke krajanské komunitě a uvedli, že jde o jejich první vystoupení tohoto druhu vůbec. Největší část literárního odpoledne byla věnována vzpomínkám na jejich zkušenosti z působení v experimentálním tzv. Bílém divadle (1969-1974), kde se oba autoři poznali.

Během odpoledne vyplněného autorským čtením Zdena Bratršovská četla úryvky z prvního společného díla Sebranci, což je román, který ve stylizované podobě zrcadlí některé zkušenosti autorů z předchozího experimentu v komunitě Bílého divadla. Autoři taktéž přiblížili jejich publicistický výbor Jak chutná nezávislost (1998) a zazněly i ukázky z povídkového souboru Samé milé pitvorky. Spolu s Františkem Hrdličkou vydala Zdena Bratršovská deset prozaických knih, z nichž kromě již uvedených jmenujme ještě Rezavá léta (2000), novely Budík pro Šípkové Růženky (1986) a Scény z mužského života (1996) či soubor povídek Renáta nad hlavou (2007). Historii zmíněného souboru přiblížili spoluautoři ve Zprávě o Bílém divadle (1998). Oba se věnují taktéž dramatické tvorbě, televizním dokumentům a překládání. Průběžně vznikaly a vznikají i jejich texty samostatné.

 

     
     
     

foto: Filip Bloem, české centrum