english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání Ceny Václava Bendy paní Hebe Charlotte Kohlbrugge

(Archivní článek, platnost skončena 20.12.2014.)

Dne 18. prosince 2013 předal český velvyslanec v Nizozemsku JUDr. Jaroslav Horák na rezidenci v Haagu Cenu Václava Bendy, včetně pamětní medaile „Za svobodu a demokracii“, paní Hebe Charlotte Kohlbrugge. Ocenění, které každoročně předává Ústav pro studium totalitních režimů České republiky, je určeno osobnostem, které sehrály význačnou roli v boji za svobodu a demokracii Československé republiky v letech 1938-1945 a v letech 1948-1989.

Paní Hebe Charlotte Kohlbrugge, která se v příštím roce dožívá 100 let, nemohla přicestovat na slavnostní předání ceny do Prahy, proto ocenění převzala z rukou velvyslance na ZÚ Haag. Paní Hebe Charlotte Kohlbrugge je nizozemská teoložka, která se za války účastnila odbojového hnutí a od roku 1944 byla vězněna v koncentračním táboře Ravensbrück, kde jí zachránily život české ženy, s nimiž se později v Československu setkala.  Navázala mnoho kontaktů s křesťany za železnou oponou. Kvůli spolupráci s disidenty z Českobratrské církve evangelické byla vyslýchána Státní bezpečností a poté do Československa už nesměla. Přesto se podílela na převozech teologické literatury do Československa a hlavně na organizaci bytových seminářů, v jejichž rámci Československo navštěvovali profesoři teologie a filozofie, zejména z Nizozemska. Dlouhodobou prací přispěla k teologické a intelektuální výměně mezi Východem a Západem a rozvíjela důležitou síť kontaktů do komunistické Evropy.

V roce 1991 obdržela paní Kohlbrugge čestný doktorát teologických věd FF UK.

Vzpomínky Hebe Charlotte Kohlbrugge vyšly i česky pod názvem „Dvakrát dvě je pět – Můj nevypočitatelný život od roku 1914“.

Velvyslanec ve svém projevu vyzdvihl životní cestu paní Kohlbrugge v pohnuté době válečných konfliktů a rozdělené Evropy. Ocenil její neutuchající smysl pro víru, pravdu a svobodu člověka. Paní Kohlbrugge krátce zavzpomínala na události, které ji trvale spojily s naší zemí, kterou stále navštěvuje.