Velvyslanectví České republiky v Haagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Pražský funkcionalismus

Od 22. června do 15. září 2013 bude v ABC ARCHITECTUURCENTRUM v Haarlemu díky Českému centru v Nizozemsku ke zhlédnutí výstava Pražský funkcionalismus, která představí výběr těch nejpozoruhodnějších pražských funkcionalistických staveb z 20. a 30. let 20. století a několik současných realizací, u nichž je patrná inspirace českou funkcionalistickou tradicí. Výstava bude zahájena za účasti velvyslance ČR v Nizozemsku JUDr. Jaroslava Horáka, ředitelky ČC Haag/Rotterdam paní Hany Schenkové a českého historika umění pana Zdeňka Lukeše.

Funkcionalismus jako architektonický směr se začal prosazovat ve 20. letech 20. století. V období před 2. světovou válkou byla města Praha, Brno a Zlín považována za centra české a evropské funkcionalistické architektury. Některé pražské funkcionalistické realizace patří k perlám světové moderní architektury. Praha byla místem, kde funkcionalismus nebyl pouze pasivně přijímán, ale stala se z ní doslova laboratoř funkcionalistické architektury.

Hlavní myšlenkou výstavy, která bude prezentována prostřednictvím 38 panelů obsahujících fotografie, je představit výběr těch nejpozoruhodnějších pražských funkcionalistických staveb.

Výstava bude v ABC ARCHITECTUURCENTRUM zahájena na Den architektury v Nizozemsku (22. června) a o úvodní slovo se postará historik architektury Zdeněk Lukeš, který je spolu s Danem Mertou z Galerie Jaroslava Fragnera v Praze  autorem konceptu celé výstavy. Výstava je ve dvoujazyčném provedení (česky a anglicky) a k dispozici bude i shrnutí v nizozemštině. Více informací zde .