tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace pokročilých českých produktů pro kybernetickou bezpečnost ve Vietnamu

Dne 26. dubna 2016 proběhl v hotelu Sofitel Plaza Hanoi seminář „Active Network Security“, kde se v rámci projektu ekonomické diplomacie připraveného ve spolupráci ZÚ Hanoj a klastru českých firem NSMC prezentovaly produkty českých firem pro kybernetickou bezpečnost. Účast i zájem vietnamských firem a institucí předčily očekávání.
 

Projekt připravil ZÚ Hanoj ve spolupráci se skupinou českých firem sdružených v „Network Security Monitoring Cluster“. Semináře se zúčastnili zástupci klastru a českých firem Novicom s.r.o., AXENTA a.s., Flowmon Network a.s. a T-SOFT a.s. Z vietnamských účastníků semináře, který navštívilo 75 osob, je možno zmínit zástupce Ministerstva  informatiky a komunikací (vedoucí divize z Authority of Radio Frequency Management) a Ministerstva průmyslu a obchodu Vietnamu, zástupce rektora Vojenské akademie Vietnamu, členy asociací Vietnam Internet Association a Vietnam Security Network a pracovníky řady velkých i IT firem, např. Vietnam Post. Aktivní roli při přípravě semináře hrála místní firma PAMA, která je partnerem klastru ve Vietnamu. Mediálně akci pokrývalo zahraniční vysílání místní televize VTV4, magazín People´s Press a Hanoi Cable TV.

Po zahájení semináře vystoupil velvyslanec ČR ve Vietnamu Martin Klepetko, který v úvodním projevu zdůraznil: „Český zastupitelský úřad v Hanoji v posledních třech letech podporuje zejména prezentaci českých high-tech a progresivních oborů, které představuje v rámci projektů ekonomické diplomacie MZV. V uplynulých letech to byly obory jako obnovitelné energetické zdroje a environmentální technologie. Dnes se Vám představí dodavatelé produktů kybernetické bezpečnosti“.

Po úvodu následovala prezentace klastru i jednotlivých firem, po které přišly otázky a odpovědi a vlastní B2B jednání mezi českými a vietnamskými partnery. Už blok dotazů naznačil velký zájem o české produkty. Otázky se týkaly jak obchodních modelů, s pomocí kterých české firmy chtějí proniknout na vietnamský trh, tak i konkrétních odborných témat (sítě, lock management, SIEM). Celkem proběhly tři desítky jednání v rámci matchmakingu a na závěr ještě vystoupili dva vietnamští specialisté, kteří v minulosti studovali v Československu a uvedli své současné příklady výborné spolupráce s českými firmami z oboru.

Přes určité rozpaky a obavy z účasti vietnamských odborníků se semináře zúčastnilo o 50% více než plánovaných osob. Živá diskuse při dotazech i vlastní matchmaking firem prokázaly skutečný zájem o české produkty kybernetické bezpečnosti. Partnerská firma PAMA pro český klastr ještě připravila jednání ve vládním výboru pro IT bezpečnost a doprovodila české firmy na další jednání v HCMC.

České firmy vidí perspektivu při dodávkách zabezpečení interních sítí organizací, při řešení krizového řízení na úrovni vlády a kritické infrastruktury, řešení kybernetické bezpečnosti ve státní správě apod. Jeden menší projekt je již ve fázi realizace a perspektiva dalších byla v rámci tohoto projektu nastartována a předjednána.

Milan Vágner

ekonomický rada, ZÚ Hanoj

 

Velvyslanec M. Klepetko při úvodním projevu

Velvyslanec M. Klepetko při úvodním projevu

Česká delegace na semináři

Česká delegace na semináři

Účástníci semináře při projevu velvyslance

Účástníci semináře při projevu velvyslance