Velvyslanectví České republiky v Harare

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Baťa – 7 dekád úspěchu" zahájena v Gweru dne 1. února 2012

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2014 / 16:00.)

Jedinečný a ucelený portrét historie firmy Baťa v Zimbabwe představuje nejznámější modely baťovské obuvi prodávané na afrických trzích, dobové plakáty a fotografie.

Jen málokdo zná rozmanitou škálu příběhů ukrytých v pozadí obchodní značky Baťa. Rodinná firma Tomáše Bati založená v roce 1894 ve Zlíně se v průběhu několika desetiletí proměnila v globální společnost obsluhující denně milion zákazníků ve více než šedesáti zemích téměř všech světadílů.

Zimbabwská odnož firmy vznikla před sedmdesáti lety a brzy zahrnovala hned tři továrny ve městech Gweru, Kwekwe a Mutare a nespočet obchodů téměř ve všech městech. Svět firmy Baťa se však neomezoval jen na výrobu a prodej bot. Naopak v sobě obsahoval úchvatné spektrum sociálních služeb pro zaměstnance firmy včetně nemocnic, škol, školek, požárních zbrojnic aj. Výstava ve Vojenskému muzeu v Gweru kromě zachycení této komplexní reality firmy Baťa přináší také osobní příběhy baťováků, kteří do země přicházeli od třicátých let 20. století a z nichž mnozí se v Zimbabwe usadili natrvalo.

Vernisáž výstavy organizované společně Velvyslanectvím České republiky v Harare a Národní správou muzeí a památníků Zimbabwe proběhla dne 1. 2. 2012 za účasti Pavla Řezáče, ředitele Odboru států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničních věcí ČR, Luďka Zahradníčka, vedoucího Zastupitelského úřadu ČR v Harare, Luise Pinta, ředitele společnosti Baťa Zimbabwe, Godfreyho Mahachiho, výkonného ředitele Národní správy muzeí a památníků Zimbabwe a jeho regionálního zástupce Norberta Nhutsveho.

Galerie