Velvyslanectví České republiky v Harare

česky  english 

rozšířené vyhledávání
vernisaz_vystavy_ceska_nej_czech_gems_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká nej v Zambii

Výstava pojednávající o krásách české krajiny, českých vynálezech i průmyslovém dědictví byla zahájena v jihozambijské Chomě.

Vernisáž proběhla dne 8.  4. 2013 v Českém centru v Chomě za účasti Chargé d’affaires České Republiky pana Petra Starého a zambijského ministra pro Jižní provincii Daniela Munkombweho.

Pan Petr Starý ve svém úvodním projevu zdůraznil více než staleté vztahy mezi Českými zeměmi a územím dnešní Zambie, které byly zosobněny zejména postavou českého objevitele Emila Holuba. Česká republika je v Jižní provincii dodnes aktivní formou rozvojových projektů. Návštěvníky nejvíce zaujaly panely týkající se firmy Baťa. Ta je v Zambii široce zastoupena, málokterý Zambijec si je ovšem vědom českých kořenů této obuvnické firmy. Neméně zájmu sklidil panel týkající se českého objevu krevních skupin.

České centrum v Chomě ze své vlastní iniciativy zřídil a spravuje pan Chibwe Kaoma, bývalý československý vládní stipendista, jako výraz svého kladného vztahu k České republice. Jedná se o jedinečný stánek české kultury v jižní Africe, v jeho prostorách permanentně sídlí česká knihovna.