Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EG:Výstava finského malíře Markku Keränena

17. února 2012 byla v prostorách velvyslanectví zahájena výstava finského akademického malíře Markku Keränena. Akce se uskutečnila v rámci projektu Embassy Gallery, jejímž cílem je prezentovat díla českých a finských umělců a vytvářet prostor pro setkání přátel současného výtvarného umění. Výstavu uvedl velvyslanec Martin Tomčo a český malíř a kurátor žijící ve Finsku Petr Řehoř.

Čisté průzračné barvy a motivy, které hledají inspiraci ve starých severských ságách. To jsou rysy charakteristické pro díla významného finského umělce Markku Keränena, který v prostorách českého velvyslanectví představuje několik velkorozměrových i menších pláten . Jde o další z výstav  v rámci projektu Embassy Gallery, který pořádá české velvyslanectví v Helsinkách ve spolupráci s českým akademickým malířem žijícím ve Finsku Petrem Řehořem. Slavnostního zahájení se zúčastnili finští umělci a představitelé veřejného života, čeští krajané a přátelé umění. Jak řekl kurátor výstavy  Petr Řehoř, „těší nás, že Embassy Gallery se stává jakýmsi salónkem starých dob, pravidelným prostorem pro diskuse na téma nejen o umění, ale i celospolečenské.“

Markku Keränen vystudoval na Akademii umění a designu v Helsinkách (1967 -1971), kde později také vyučoval. Narodil se v Laponsku, v obci Salla nedaleko ruských hranic. Nedotčenost a půvab laponské přírody významně ovlivňují jeho tvorbu vyzařující moudrost a krásu věčného lidského života. Malíř vystavuje v prestižních finských galeriích a s jeho dílem se v minulosti mohli seznámit i milovníci umění v České republice – např. v Galerii výtvarného umění v Mostě a v Českém muzeu výtvarných umění v Praze.

Výstava M. Keränena v Galerii výtvarného umění v Mostě

Pozvánka

Embassy Gallery

přílohy

Kutsukortti.small.pdf 2 MB PDF (Acrobat dokument) 21.2.2012