suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vztahy mezi Českou republikou a Finskem

Česko-finské vztahy maji dlouhou tradici, a to i přes skutečnost, že oba samostatné státní útvary vznikly teprve před cca 100 lety. 

Česko-finské vztahy se datují od konce 14. století, kdy ze severských zemí přicházeli studovat na pražskou univerzitu také Finové. V 19. století vzájemné kontakty zesílily díky národnímu obrození probíhajícímu v obou zemích.

Vznik samostatného Československa a Finské republiky nepřinesl automaticky podnět k navázání diplomatických vztahů. Iniciativa k navázání diplomatických vztahů vzešla z finské strany v roce 1921. Situace za 2. světové války byla z hlediska vzájemných vztahů nejednoznačná a složitá. Diplomatické vztahy byly obnoveny z podnětu finské strany v roce 1946.

Reformní proces v Československu v roce 1968 zintenzívnil zájem finské veřejnosti o dění v Československu. Okupace Československa způsobila ve Finsku šok.

V období normalizace zahájil prezident Kekkonen aktivní období bilaterálních vztahů. V letech 1969-1975 se každoročně uskutečnila návštěva vysokých státních nebo stranických představitelů.

Na konci osmdesátých let se intenzita bilaterálních vztahů snížila, pozornost finské veřejnosti a politiků vzbudily až aktivity protikomunistické opozice a pád režimu v listopadu 1989. Vzájemné vztahy se změnily, přibývalo kontaktů na oficiální úrovni i v každodenním životě. Státní návštěvy na vysoké úrovni proběhly v letech 1991, 2005, 2018 a 2019.