Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška ředitele pražského Činoherního klubu v Helsinkách

Velvyslanectví ČR společně s helsinskou knihovnou na Rikhardinkatu uspořádalo přednášku „Čtyřicet devět sezón Činoherního klubu v souvislostech československého resp. českého divadla“. Hostem byl umělecký šéf a ředitel Činoherního klubu pan Vladimír Procházka.

Přednáška byla druhou ze série plánovaných přednášek o českých divadlech (první  přednáška ředitele Laterny Magiky se konala v září 2013). Součástí přednášky byla nejen historie Činoherního klubu, ale i principy tvorby Činoherního klubu jako odraz demokratického, netotalitárního myšlení. Posluchače nadchly ukázky z představení Činoherního klubu, mezi kterými nechyběly mj. tituly: N. Machiavelli – Mandragora, E. O´Neill – Cesta dlouhého dne do noci, N. V. Gogol – Hráči, L. Smoček – Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, B. Hrabal – Něžný barbar, M. McDonagh – Osiřelý západ, M. Kundera – Ptákovina.

Vladimír PROCHÁZKA

Po absolvování oborů dějiny a teorie divadla a dějiny a teorie filmu na Filozofické fakultě UK v Praze nastoupil roku 1976 jako lektor do Státního divadelního studia. Od roku 1978 do roku 1994 byl dramaturgem Činoherního klubu. V roce  1992 byl spoluzakladatelem čtrnáctideníku Divadelní noviny, kde vedl rubriku  divadelní kritiky. Roku 1997 byl kritickou obcí zvolen předsedou českého střediska Mezinárodní asociace divadelních kritiků (AICT). Po konkurzu vyhlášeném MHMP (Magistrát hl. m. Praha) v roce 1999 se stal ředitelem a uměleckým šéfem Činoherního klubu, který byl za jeho vedení transformován v obecně prospěšnou společnost.

přílohy

Činoherní klub Praha - přednáška 28 KB DOC (Word dokument) 7.4.2014