Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava českého fotografa Jiřího Hellera

Dne 4. června 2014 byla na velvyslanectví ČR v Helsinkách zahájena výstava fotografií Jiřího Hellera. Jedna sada fotografií je ze souboru „Kvadrály“ a druhá ze souboru „Lennonova zeď v Praze“. Výstava bude otevřena do konce srpna 2014.

Kvadrály – fotografická tvorba, jejímž základem jsou klasické fotografie, které jsou čtyřnásobně zrcadleny. Vznikají tak abstraktní obrazy, které při velkém zvětšení nabízejí nejrůznější nové tvary. V současné době má autor k dispozici kolem 120 obrazů, další tvoří na svých cestách Českou republikou i zahraničím, dnem i nocí. Podsoubory tak nazývá např. Kvadrály přírodní, Kvadrály zimní, Kvadrály noční apod.

Lennonová zeď v Praze (Praha zmalovaná) – fotografie z let 1988-1992. Soubor, který tvoří více než 500 snímků, lze chápat i jako dokument tehdejší doby. Lidé se obrázky vyjadřovali k otázce lidského štěstí, pravdy, lásky. Politická moc se těchto projevů před revolucí 1989 obávala, a tak byla pravidelně zeď zabílena. I dnes, téměř 25 let po změně politického režimu, je Lennonova zeď plná jeho portrétů, citací z jeho písní či jiných vzkazů.

Ing. Jiří Heller (1957) vystudoval Elektronické počítače na ČVUT. Leč již v době středoškolských a následných vysokoškolských studií u sebe stále nosil fotografický přístroj a fotografoval. Dokumentoval lidi a děje okolo sebe. Svou rodinu, přátele, školní zážitky. Okruh fotografických témat se postupně rozšiřoval.  Od roku 1994 se fotografii v různých formách věnuje „na plný úvazek“. Snímky autora jsou vyhledávány pro výzdobu domovů i pracovišť, fotografie jsou publikovány na samostatných i kolektivních výstavách, v novinách, časopisech, knihách, pohlednicích a kalendářích. V současné době nejvíce fotografuje své psy a dění okolo didgeridoo, což je australský domorodý nástroj, na který začal hrát v době svých padesátých narozenin.


Galerie


Výstava J. Hellera