Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

jouni_karalainen_olavi_louko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Metrostav podepsal na zastupitelském úřadě ČR ve Finsku další významnou zakázku

Česká stavební firma Metrostav podepsala v Helsinkách další významný kontrakt, tentokrát v hodnotě cca 18 milionů EUR. Ve Finsku vybuduje dva traťové tunely helsinského metra. Slavnostního podpisu kontraktu na velvyslanectví ČR v Helsinkách se zúčastnili rovněž zástupci partnerské firmy Destia a města Espoo, které je investorem projektu. Zakázka se týká 16kilometrové trasy metra, která se nyní buduje z finské metropole na předměstí. Každý tunel bude mít délku 1,3 kilometru a stavba začne letos v březnu.

Generální ředitel firmy Länsimetro, která je zadavatelem stavby a zároveň budoucím provozovatelem metra, Matti Kokkinen ocenil dosavadní spolupráci s Metrostavem a vyjádřil naději, že dnes podepsaný kontrakt není poslední. Metrostav už loni v květnu získal kontrakt na hloubení tří obslužných tunelů helsinského metra v odhadované hodnotě 8 mil. EUR a má zájem také o zakázku na výstavbu a vybavení stanic. Velvyslanec ČR ve Finské republice Martin Tomčo v této souvislosti vyzdvihl dosavadní úspěšnou spolupráci a upozornil zástupce města Espoo na další možnosti českých firem v oblasti dopravních staveb, dodávek kolejových vozidel atp.

Helsinky se i při rostoucím zadlužení města pustily do výstavby západní větve metra, které prodlouží stávající trasu o 14 km. Cestující budou moci po skončení výstavby, které je naplánováno na rok 2014, nastupovat v sedmi nových stanicích. Hodnota investice je cca 713 mil. EUR, z čehož stát zaplatí maximálně 200 mil. EUR a o větší část se podělí města Helsinky (28%) a Espoo (72%).

 

Galerie