Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

x20111019_96
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o bezpečnostní architektuře v Evropě spoluorganizovaná velvyslanectvím ČR

Dne 17.10.2011 se v Helsinkách konala konference nazvaná „Posilování euroatlantické bezpečnosti – výzvy, hrozby a příležitosti“ spoluorganizovaná velvyslanectvím ČR ve Finské republice. Diskuse vyvolala zájem finských politologických kruhů i médií. S příspěvkem vystoupil i velvyslanec ČR v Ruské federaci Petr Kolář.

Spolupráce NATO-EU, budoucí vývoj EU Battle Groups, společná obranná politika EU, partnerství NATO-Rusko po Lisabonském summitu a místo Ruska v systému evropské bezpečnosti. To byla základní témata konference, kterou pořádalo polské předsednictví v EU ve spolupráci s velvyslanectvím ČR ve Finsku reprezentujícím české předsednictví Visegrádské skupiny v Helsinkách a finskou Atlantickou radou. Konference „Posilování euroatlantické bezpečnosti - výzvy, hrozby a příležitosti" se za Českou republiku účastnili velvyslanec ČR ve Finsku Martin Tomčo a velvyslanec ČR v Ruské federaci Petr Kolář, který představil svůj příspěvek a následně diskutoval v odpoledním panelu.

V diskusi rovněž vystoupil Erkki Tuomioja - ministr zahraničních věcí Finska; Pertti Salolainen - místopředseda zahraničního výboru finského parlamentu, bývalý místopředseda vlády; Sven Mikser - poslanec estonského parlamentu, bývalý ministr obrany Estonska; Adam D. Rotfeld - diplomat, bývalý ministr zahraničních věcí Polska atp. Konference koncipované jako 4 hodinový diskusní think-thank se dále zúčastnilo cca 100 hostů, především z řad finských poslanců, pracovníků ministerstva obrany a zahraničních věcí, novinářů, akademiků a helsinského diplomatického sboru. Přítomni byli též studenti (včetně několika českých) univerzit v Helsinkách. Hosté měli možnost aktivně vstupovat do diskuze a klást vystupujícím dotazy.