Velvyslanectví České republiky v Helsinkách

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krtek byl hlavní postavou Knižního veletrhu v Helsinkách

Koncem října 2011 se konal v prostorách Helsinského výstaviště 11. ročník Knižního veletrhu. Na letošním ročníku se ve zhruba 300 doprovodných akcích představila tisícovka spisovatelů, umělců, překladatelů a uměleckých skupin. Centrem pozornosti zejména nejmladších čtenářů byl Krteček (finsky Myyrä), pohádková VIP, která oslavila v tomto roce 55. narozeniny. Velvyslanectví ČR podpořilo prezentaci knížky.

Nakladatelství Tammi, které je součástí skandinávského knižního koncernu Bonnier, vydává ročně cca 600 nových titulů a 400 reedic. K výročí Krtkových narozenin vydalo knížku pohádek Krtek dětem, kterou přeložila „dvorní“ překladatelka českých pohádek do finského jazyka paní Kirsti Siraste. Paní Siraste také byla hlavním hostem nakladatelství Tammi na veletrhu a vyprávěla dětem o hledání slov, aby co nejlépe vyjádřila originální text Hany Doskočilové. Krtek je podle paní Siraste veskrze pozitivní postava.

Před besedou s paní Siraste přečetl v češtině zástupce velvyslance L. Bažant úryvek z knihy Krtek dětem. 

Po besedě následovala slavnost u stánku vydavatele Tammi. Děti navštívil „osobně“ Krtek, kterého pro podobné příležitosti zajišťuje finský dovozce hraček. Ten také věnoval drobné suvenýry, které byly dětem rozdány. Na vánoční trh bude vydán Krtkův kalendář.

K vydání knížky poskytla K. Siraste rozhovor pro Kouvolan Sanomat – viz

přílohy

Kouvolan_Sanomat_22.doc 25 KB DOC (Word dokument) 7.11.2011