Tšekin tasavallan suurlähetystö Helsingissä

suomeksi  česky  english 

Tarkennettu haku

Diplomaattiedustuksen historia Suomessa

girsa

Tšekkoslovakian 1. lähettiläs V. Girsa (oikealla)

 

Edustus vuodesta 1927

Václav GIRSA, lähettiläs (Varsova) 18.10.1927

Karel DVOŘÁČEK, asiainhoitaja 1.7.1934

Edustus 2. maailmansodan jälkeen

Josef PAVLOVSKÝ, lähettiläs 30.6.1947

Otto KLIČKA, lähettiläs 7.9.1949

Richard URX, lähettiläs 21.3.1957

Richard URX, suurlähettiläs 6.10.1959

František MALÍK, suurlähettiläs 28.9.1962

Zdeněk URBAN, suurlähettiläs 10.9.1965

Oldřich PAVLOVSKÝ, suurlähettiläs 19.3.1969

Antonín KROUŽIL, suurlähettiläs 17.10.1975

Ján HUSÁK, suurlähettiläs 3.10.1980

Pavol ŠTÚLRAJTER, suurlähettiläs 6.10.1986

Edustus v. 1989 jälkeen

Peter KERLIK, suurlähettiläs 8.2.1991

Dana HUŇÁTOVÁ, suurlähettiläs 30.11.1992

Radek PECH, suurlähettiläs 24.10.1997

Alena PROUZOVÁ, suurlähettiläs 28.2.2002

Vladimír KOTZY, suurlähettiläs 18.5.2006