Velvyslanectví České republiky v Jakartě

česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Silné deště a záplavy v Jakartě a okolí

(Archivní článek, platnost skončena 27.02.2013.)

Velvyslanectví ČR v Jakartě upozorňuje české občany cestující do Indonésie na silné deště a záplavy, které během čtvrtka 17.ledna paralyzovaly Jakartu.

Guvernér Jakarty vyhlásil 17. ledna ve městě stav nouze kvůli mohutným záplavám. Silné deště, které začaly v noci ze středy 16. na čtvrtek 17. ledna, město paralyzovaly a většinu hlavních ulic zaplavila voda, v některých místech do výše nad jeden metr. Rovněž vlakové spoje, městská hromadná doprava a hlavní tahy na Jakartu jsou v řadě míst pod vodou a nefunkční. Ve městě jsou dopravní zácpy, řada míst je neprůjezdná a v ulicích jsou zatopené automobily. Krizový štáb hlavního města Jakarty během dnešního dne absolvoval několik zasedání a snaží se situaci i s pomocí armády řešit.

V některých silně postižených částech města armáda již zasahuje a zhruba 100 000 obyvatel Jakarty bylo evakuováno. Podle prvních zpráv nejméně 9 lidí během záplav zahynulo a lze předpokládat, že toto číslo bude v konečném sčítání podstatně vyšší. Není vyloučeno, že deště budou pokračovat během dalších dnů.

Vzhledem k tomu, že Velvyslanectví ČR se nachází v centru města - tedy v oblasti, která byla rovněž paralyzována záplavami -, není vyloučeno, že v případě přetrvávajících deštů v dalších dnech může být dočasně uzavřeno. Stav ohrožení města, zvýšené riziko srážek a nebezpečí záplav bylo vyhlášeno s platností do 27.ledna 2013.

Velvyslanectví nemá informace o tom, že by mezi lidmi postiženými záplavami byli občané ČR. Pokud se situace v dalších dnech nezlepší, doporučujeme se cestám do Jakarty vyhnout, případně se řídit doporučeními místních úřadů a dodržovat základní hygienická pravidla vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku možných epidemií.