Velvyslanectví České republiky v Jakartě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výbuch sopky Kelud na ostrově Jáva

Erupce sopky Kelud ve východní části ostrova Jáva v noci na pátek 14. února bezprostředně postihla oblast s několika desítkami tisíc lidí, jimž byla nařízena evakuace, a omezila leteckou dopravu v Indonésii. Přes víkend se situace vracela k normálu a pět ze sedmi původně uzavřených letišť bylo opět v provozu. Zbývající dvě uzavřená letiště v Yogyakartě a v Solo byla opětovně zprovozněna ve dnech 19. resp. 20. února.

Hlavní mezinárodní letiště – v Jakartě a na Bali – zůstala otevřená. Aktuální informace o situaci na letišti Adisucipto v Yogyakartě lze získat na jeho telefonním čísle +62 274 485 666. Do odvolání jsou nepřístupné hlavní historické památky na Jávě, chrámy Borobudur a Prambanan. Současná opatření mohou být kdykoli přehodnocena na základě aktuálního vývoje sopečných aktivit vulkánu Kelud. Podle posledních informací by oba chrámy měly být opětovně otevřeny pro veřejnost do konce února 2014.

V souvislosti s výbuchem bylo hlášeno sedm obětí: pět osob přišlo o život po vdechnutí sopečného popela, dva lidé zahynuli po zřícení střechy evakuačního útulku.

Občané ČR, kteří by byli postiženi důsledky výbuchu, mohou požádat o radu nebo pomoc velvyslanectví na nouzové lince +62 815 844 77 000.