česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MŽP ČR podporuje projekt Mořské želvy.cz v Indonésii

Mořské želvy jsou akutně ohroženy vyhynutím. V Indonésii v současnosti žijí čtyři ze sedmi známých druhů mořských želv a dva z nich jsou kriticky ohrožené. Velikost populace těchto plazů neustále klesá, v některých oblastech, jako je východní Kalimantan nebo Sumatra, je to až o 90 % za posledních 50 let.

Hlavní příčinou tohoto znepokojivého vývoje je činnost člověka: dochází k vykrádání želvích snůšek, vejce jsou nabízena jako „lahůdka“ turistům, želví pláže jsou zastavovány hotely, na trzích se prodávají suvenýry z želvoviny, narůstá znečištění mořské vody. Želvy trpí i intenzivním rybolovem – umírají ve vlečných sítích, z nichž se nedokážou vymanit. Zjištění, že ochrana mořských želv deklarovaná mezinárodními úmluvami i indonéským právem je neúčinná, inspirovalo vznik projektu Mořské želvy.cz.

Jeho hlavním cílem je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv v Indonésii a redukovat prodej želvích produktů - vajec na jídlo, ale i želvoviny na šperky. Mgr. Hana Svobodová, iniciátorka a realizátorka projektu, jezdí do Indonésie pomáhat už několik let. Po studiu na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení, se vydala studovat indonéštinu na univerzitu v Padangu na Sumatře. Od té doby působí v několika centrech na ochranu mořských želv v Indonésii jako odborná poradkyně. V současné době úzce spolupracuje s nadací Konservasi Biota Laut Berau v oblasti Berau na Borneu. Aktivity Mgr. Svobodové zahrnují nejen přímou ochranu mořských želv, ale také osvětu místních obyvatel, turistů v pobřežních oblastech a vzdělávání dětí ve školách. Právě v oblasti rozvoje vzdělávání dětí v Indonésii spolupracovala Mgr. Hana Svobodová s MŽP ČR. Pro děti bylo vytvořeno pexeso a desková hra o situaci mořských želv, jejich ohrožení a způsobech, jak mohou jednotlivci želvám pomoci.

Více informací o mořských želvách a projektu v Indonésii se můžete dozvědět na tomto videu, na webových stránkách projektu, na jeho facebooku a na webu Turtle Foundation.