Velvyslanectví České republiky v Jakartě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR na Balijském fóru pro demokracii: lidská práva a občanská společnost

(Archivní článek, platnost skončena 02.03.2014.)

Ve dnech 8. a 9. listopadu 2012 proběhl v Indonésii pátý ročník Balijského fóra pro demokracii, zaměřený tentokrát na téma “Demokracie a globální vládnutí". ČR zastupoval náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Smyslem Balijského fóra pro demokracii (Bali Democracy Forum, BDF) je sdílení demokratických zkušeností zemí Asie a Pacifiku se zbytkem světa a jeho charakteristickým rysem je inkluzivita, takže se ho účastní vedle zemí s demokratickou historií i státy jako Brunej nebo Írán. Kromě volání po reformách OSN a Rady bezpečnosti ve vystoupeních účastníků opakovaně zazněla kritika postoje OSN k situaci v Sýrii, chvála demokratických reforem v Barmě či vyzvednutí významu regionálních organizací a uskupení.

BDF nabývá každým rokem na významu i na úrovni zastoupení jednotlivých zemí a je důkazem rostoucí mezinárodní prestiže Indonésie a její snahy prezentovat svou zahraniční politiku jako nástroj šíření demokratických hodnot a principů. Zatímco prvního ročníku se zúčastnilo 40 zemí a tři vrcholní představitelé, v letošním roce to bylo 80 zemí a mezinárodních organizací, z nichž deset mělo zastoupení na nejvyšší úrovni (hlavy států z Indonésie, Jižní Koreje, Afghánistánu, Iránu a Bruneje, předsedové vlád Austrálie, Turecka, Východního Timoru, Thajska, Papuy Nové Guineje, místopředsedové vlád Singapuru a Nepálu). EU byla zastoupena vedoucím Delegace EU v Jakartě, ze Švýcarska a Norska přijeli ministři zahraničních věcí, ostatní evropské země byly zastoupeny na úrovni náměstků ministrů zahraničí nebo nižší.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub, který se BDF účastnil už v r. 2011, přednesl projev na téma významu podpory ochránců lidských práv a občanské společnosti v totalitních zemích. Úroveň českého zastoupení i obsah projevu ocenili indonéští partneři při konzultacích náměstků ministrů, uskutečněných při příležitosti BDF.