Velvyslanectví České republiky v Jakartě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropský filmový festival počátkem května v sedmi indonéských městech

(Archivní článek, platnost skončena 15.05.2014.)

V pátek 3. května 2013 bude v Jakartě zahájen 13. ročník festivalu evropských filmů „Europe on Screen“. V minulých letech se akce konala na podzim, letos poprvé se spojí s připomenutím Dne Evropy 9. května. Během deseti promítacích dnů si diváci budou moci vybrat z nabídky 72 filmů ze 30 evropských zemí. Festivalové filmy se v tomto roce představí nejenom v Jakartě, ale také v Bandungu, Denpasaru, Makassaru, Medanu, Surabayi a Yogyakartě. Festival potrvá do neděle 12. května 2013.

Evropské filmy známých režisérů i talentovaných tvůrců, jejichž jména ještě nejsou v obecném povědomí, se představí v několika diváckých kategoriích: Xtra, Discovery, Docu, Children a Retro/Focus. Hlavní novinkou letošního ročníku je sekce věnovaná dětským filmům. Součástí festivalu je i 3. ročník soutěže krátkých filmů, retrospektiva věnovaná dvěma velikánům evropského filmu Fritzi Langovi a Henri-Georgesi Clouzotovi a také workshopy, semináře a diskuze k filmům.

Česká republika bude na festivalu zastoupena celovečerním dokumentárním filmem s hranými rekonstrukcemi s názvem Nickyho rodina. Film režiséra Matěje Mináče z roku 2011 pojednává o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 převážně židovských dětí z Československa těsně před začátkem II. světové války. Hlavní protagonista, dnes 103letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce.

Film o Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivním poselství, které se šíří světem, přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením Nickyho rodiny v lednu 2011 režisér Matěj Mináč definitivně uzavřel cyklus wintonovských filmů: Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina(2011).

Český film Nickyho rodina lze během festivalu zhlédnout:

·        Jakarta: 4. května – 14:30 hod Erasmus Huis

·        Jakarta: 11. května – 12:00 hod Istituto Italiano

·        Surabaya: 11.května – 16:00 hod IFI Surabaya

Více informací o filmu Nickyho rodina, včetně filmového traileru

Film byl oceněn Cenou publika na Mezinárodním filmovém festivalu 2011 v Karlových Varech a vyhrál cenu za nejlepší dokumentární film na Světovém filmovém festivalu v Montrealu v roce 2011. Byl rovněž nominován na cenu Českého lva za nejlepší filmový dokument v roce 2012.

Na všechny filmy festivalu i doprovodné programy je vstup zdarma.

 

Více informací o 13. ročníku festivalu „Europe on Screen“, promítacích časech a programech jednotlivých kin lze nalézt na webových stránkách festivalu www.europeonscreen.org.