Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Afghánistán: Bezpečnostní situace - varování

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR důrazně nedoporučuje občanům ČR cestovat do Afghánistánu z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace a trvalé hrozby teroristických útoků protivládních organizací.

Žádný region v Afghánistánu nelze považovat za bezpečný a hrozby útoků, které mohou být jak cílené, tak náhodné, se trvale objevují po celé zemi. Schopnost afghánských státních a bezpečnostních složek udržet stabilitu a zajistit bezpečnost jak místního obyvatelstva, tak zahraničních návštěvníků je zatím relativně omezená.

Cestování ve všech oblastech Afghánistánu je dále vysoce nebezpečné kvůli stále probíhajícím vojenským bojovým operacím, a ozbrojeným střetům mezi různými politickými a kmenovými skupinami, výskytu nášlapných min nebo možnosti bombového útoku s použitím vozidla nebo jiných improvizovaných výbušných zařízení. Bezpečnostní situace je i nadále nestabilní a nepředvídatelná v celé zemi.

V zemi hrozí vysoké riziko teroristického útoku, přičemž metody a způsoby ozbrojených útoků se neustále zdokonalují. Kriminalita je na vysoké úrovni a s tím je spojeno rovněž značné riziko únosu na celém území Afghánistánu.

Mezi obyvatelstvem je dále značné množství zbraní, z čehož plyne i nebezpečí náhodné účasti v přestřelkách a bojích mezi různými znepřátelenými skupinami nebo možnost náhodné účasti při tzv.oslavné střelbě.

MZV ČR nedoporučuje privátní cesty, ani cesty s cestovními kancelářemi a to ani do zdánlivě klidnějších oblastí na severovýchodě země, právě z důvodů nepředvídatelnosti situace a minimálních záruk poskytnutí včasné vojenské či policejní pomoci v případě nebezpečí.

Před případnou cestou do Afghánistánu MZV ČR doporučuje využít systém dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí na adrese http://drozd.mzv.cz nebo kontaktovat přímo Velvyslanectví ČR v Kábulu.

.