Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Egypt: změna doporučení pro cesty do Egypta

 

(Archivní článek, platnost skončena 28.10.2013 / 18:00.)

MZV dlouhodobě sleduje bezpečnostní situaci v Egyptě. Po bouřlivých letních měsících se bezpečnostní situace v zemi opět relativně zklidňuje a je pod kontrolou vládních ozbrojených složek. S výjimkou rudomořských letovisek (např. Marsa Alam, Hurghada, Šarm al-Šajch) MZV doporučuje cestovat do Egypta pouze v odůvodněných případech (obchod, studium), nedoporučuje však individuální ani organizovanou turistiku. MZV výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba.

Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako např. v Hurghadě, Marsa Alam či Šarm al-Šajchu, je v současné době relativně klidná. MZV ale nedoporučuje podnikat turistické výlety mimo tato letoviska.
V celém Egyptě je třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním. Pokud již z vážných důvodů v Egyptě pobýváte mimo rudomořská turistická letoviska, je nutné striktně dodržovat stanovené časy zákazu vycházení v následujících guvernorátech: Káhira, Gíza, Alexandrie, Jižní Sinaj (s výjimkou Šarm al-Šajchu, Dahabu a Nuweiby), Severní Sinaj, Minya, Suez, Behera, Asijút, Suhag, Beni Suef, Ismailíja, Fajjúm a Qena. V současné době zákaz vycházení platí od 00.00 do 05.00 hod. s výjimkou pátku, kdy je prodloužen od 19.00 do 06.00 hod. V Egyptě je nadále vyhlášen výjimečný stav, poskytující armádě některé policejní pravomoci.
Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující linky bez jakýchkoliv omezení.
MZV doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole "Cestujeme" a sledovat webové stránky velvyslanectví ČR v Káhiře - www.mzv.cz/cairo, kapitolu "Víza a konzulární informace". Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení se mohou v mimopracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře (+20) 0122 742 7513.
Egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, který musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta. Některé letecké společnosti nevezmou cestovatele, pokud je platnost pasu kratší třeba jen o několik dní. Nelze tedy využít tzv. rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců.

.