Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Irák: Zhoršení bezpečnostní situace

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky varuje občany ČR před cestou do Iráku a s ohledem na dlouhodobě nestabilní celkovou bezpečnostní situaci (lokální vojenské operace, atentáty na civilní obyvatelstvo), riziko zranění, usmrcení či únosu doporučuje do země necestovat.

Bezpečnostní situace v Iráku je dlouhodobě nestabilní, od počátku roku 2013 roste počet teroristických útoků a od ledna roku 2014 je západní a severozápadní oblast Iráku dějištěm ofenzívy vojensky organizovaných jednotek teroristické organizace Islámský stát (IS, dříve ISIL). Jejich postup již ohrožuje i dříve relativně bezpečnou oblast autonomního Regionu iráckého Kurdistánu (provincie Dohuk, Erbil, Sulajmanyia).

Nebezpečný je nejen pobyt v místech soustavných bojů, ale i kdekoli na celém území Iráku vzhledem k frekvenci a nahodilosti útoků proti civilnímu obyvatelstvu, cizince nevyjímaje.

V souvislosti s případnými nezbytnými cestami českých subjektů do Iráku Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestou kontaktovat Velvyslanectví ČR v Bagdádu, popřípadě kancelář ZÚ v Erbilu, které může poskytnout informace o aktuální situaci v konkrétním regionu země.

V zemi je omezený přístup k základní zdravotní pomoci. Rizika pozemní přepravy se rozšířila prakticky na celé území státu a cestování po zemi nelze doporučit. Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi Bagdádem a městy Erbil, Sulajmanyia, Basra, avšak letenky jsou obtížně dostupné a mnozí mezinárodní letečtí přepravci se z bezpečnostních důvodů již leteckému prostoru nad Irákem vyhýbají.

.