Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kypr: Finanční krize

 

(Archivní článek, platnost skončena 22.09.2013 / 12:02.)

S ohledem na řešení složité situace kyperského finančního systému byla v Kyperské republice s účinností od 28.3. 2013 zavedena nová restriktivní opatření. Restrikce mají mít dočasný charakter. Zavedené finanční restrikce v Kyperské republice zakazují vývoz finanční hotovosti ze země nad 3 000 euro v jakékoliv měně na osobu a cestu, včetně turistů.

Tyto restrikce se netýkají finančních prostředků převedených na Kypr ze zahraničí po 28.3. 2013. Cestující při vstupu do země mají povinnost v kyperském celním prostoru deklarovat, prostřednictvím tzv. CASH DECLARATION FORM, dovoz finanční hotovosti nebo drahých kovů v investiční podobě převyšující limitní hodnotu 3 000 euro. Dle sdělení kyperských celních orgánů velvyslanectví ČR v Nikósii, deklarované finanční prostředky při příjezdu nad hodnotu 2 000 euro je možné ze země zpětně vyvézt.

Výběry hotovosti z bankomatů na Kypru a provádění bezhotovostních transakcí platebními kartami vydanými bankami mimo území Kyperské republiky fungují až na občasné výjimky běžným způsobem.

MZV ČR doporučuje našim občanům při cestách na Kypr, aby pečlivě sledovali aktuální vývoj v zemi a v případě pochybností se neváhali obrátit s dotazem na zastupitelský úřad ČR v Nikósii.

 

.