Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Nigérie: Výskyt viru Ebola

 

(Archivní článek, platnost skončena 08.10.2014.)

MZV upozorňuje na výskyt nemoci ebola v Nigérii. Doporučuje se proto omezit cestování do Nigérie na nezbytně nutné případy, kdy osobní návštěva je vzhledem k povaze cesty opodstatněná. V případě cesty do tohoto regionu se doporučuje pravidelně sledovat média a respektovat doporučení místních orgánů.

Při cestě do Lagosu a okolí se doporučuje zachovávat následující preventivní opatření: respektovat informace a doporučení místních orgánů, vyhnout se podávání ruky; po případném kontaktu si umýt ruce mýdlem nejméně po dobu 25 sekund; vyhnout se veřejným WC (zejména na letišti); vyhnout se kontaktu s osobami, které jeví známky jakékoliv nemoci; vyhnout se veřejným shromážděním (zejména pohřbům); nejíst maso nejasného původu. Další informace jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. ZÚ rovněž upozorňuje cestovatele na zpřísněná zdravotnická opatření na letištích v Lagosu i Abuji při příletu i odletu.

Virus ebola se přenáší zejména tělesným kontaktem s nakaženou osobou u které se již rozvinuly příznaky choroby. Nakazit se lze i masem divokých zvířat (bushmeat). Prvotní symptomy, které se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, jsou neurčité, nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Snadno ji lze zaměnit s malárií, případně jinými tropickými chorobami. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení. V konečných fázích může docházet ke krvácení z očí a epileptickým záchvatům. Zda pacient přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru. Proti nákaze dosud není běžně aplikována žádná účinná vakcína ani léčba, z nakažených umírá 60%.

V případě cesty do země doporučujeme zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

.