Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Pákistán: Zhoršená bezpečnostní situace v důsledku vojenských operací

 

Vzhledem ke zhoršení bezpečnostní situace v Pákistánu Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje občanům ČR při plánovaní případných cest sledovat bezpečnostní situaci v zemi a vyhnout se zejména cestám do rizikových oblastí. V rizikových oblastech je možnost poskytnutí pomoci v nouzi velmi omezená či přímo nemožná.

V důsledku přerušení mírových jednání mezi pákistánskou vládou a Talibanem (TTP) po útoku TTP na mezinárodní letiště v Karáčí v červnu t.r. zahájila pákistánská armáda vojenské operace namířené proti základnám islamistických militantů v Severním Vazíristánu i v dalších oblastech Federálně spravovaných kmenových území (FATA).

Po útoku TTP na letadlo společnosti Pakistan International Airlines během přistání v Péšávaru oznámila letecká společnost Emirates pozastavení svých letů do Péšávaru. Další letecké společnosti zvažují zavedení podobných opatření i v případě ostatních destinací v Pákistánu.

V souvislosti s těmito událostmi je větší pravděpodobnost pohybu teroristů i mimo oblast FATA, zejména v rámci provincie Khyber Pakhtunkhwa. Zvýšené riziko odvetných teroristických útoků existuje i mimo běžné oblasti bojů.

Podrobnější informace lze najít na webových stránkách www.mzv.cz , volba Pákistán – Cestujeme - Specifika, bezpečnostní situace, a dále na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Islámábádu.

Nouzová linka na velvyslanectví je +92-300-500-5083.

Po dobu pobytu Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovatelům registrovat se v databázi DROZD.

.