Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Pákistán: Zhoršená bezpečnostní situace v důsledku protivládních demonstrací

 

MZV ČR doporučuje zvážit odložení méně důležitých cest do Pákistánu. V případě nutných cest doporučuje zvýšenou opatrnost, vyhnout se místům protestů a všem větším shromážděním lidí. Lze očekávat dopravní omezení ve městech Islámábád, Lahore a v dalších městech provincie Punjab.

Na den 14. srpna 2014 je v Islámábádu ohlášena velká protivládní demonstrace několika opozičních uskupení, počet účastníků se odhaduje v řádu desítek tisíc. Existuje nebezpečí, že tuto akci by mohly provázet projevy násilí. Protesty by mohly trvat několik dní. Nelze vyloučit ani přechodně omezenou dostupnost mezinárodního letiště. Silniční dostupnost souměstí Islámábád-Rawalpindi bude nejspíše po dobu několika dní omezena. V souvislosti s pokračující operací armády v Severním Vazíristánu existuje rovněž riziko teroristických útoků po celém Pákistánu.

Ve dnech 8. až 10. srpna 2014 došlo v Lahore a v dalších městech provincie Punjab (Multan, Sialkot, Sargodha, Muzafargarh, Jhang, Dera Ghazi Khan, Chiniot, Okara a dalších) k rozsáhlým protivládním demonstracím. Zejména 8. a 9. srpna byly demonstrace provázeny násilnými střety demonstrantů s bezpečnostními složkami. Silniční doprava v různých částech Punjabu včetně přístupových cest do Lahore byla značně omezena, místy zcela znemožněna. Uzavřena je i dálnice Lahore - Islámábád.

MZV ČR doporučuje českým občanům registrovat se před cestou v systému DROZD na webové stránce http://drozd.mzv.cz

.