Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Thajsko: vyhlášení výjimečného stavu v Bangkoku a přilehlých provinciích

 

(Archivní článek, platnost skončena 19.03.2014 / 11:45.)

MZV ČR upozorňuje, že některé z protestních politických demonstrací, které pokračují jak v Bangkoku, tak na jiných místech v Thajsku, měly násilný charakter s následkem úmrtí a zranění. V Bangkoku došlo k několika násilným incidentům v místech demonstrací nebo během pochodů demonstrujících městem, a to jak ve dne, tak v noci. Thajská vláda proto vyhlásila šedesátidenní výjimečný stav pro Bangkok a jeho okolí. MZV důrazně vyzývá cestující do Bangkoku, aby se vyhýbali místům demonstrací a jejich bezprostřednímu okolí a aby se demonstrací v žádném případě neúčastnili. Je nezbytné řídit se pokyny policie a místních úřadů a sledovat aktuální vývoj situace ve sdělovacích prostředcích a na internetu.

Situace postupně eskaluje od 13.01.2014, kdy demonstranti obsadili důležité křižovatky v centru Bangkoku: Sala Daeng, Asoke, Ratchaprasong, Pathumwan, Victory Monument, Lat Phrao, a okolí vládního komplexu Chaeng Watthana. Od 22.01.2014 je v Bangkoku a v částech přilehlých provinciích Nonthaburi, Samut Prakan a Pathum Thani vyhlášen výjimečný stav, a to po dobu 60 dnů. Toto opatření umožňuje vládě použít mimořádná bezpečnostní opatření jako zákaz vycházení, zákaz shromažďování, omezení šíření informací, nebo omezení pro cestování či přístup do budov.

Během pobytu v dotčených oblastech doporučuje MZV dbát zvýšené obezřetnosti a informovanosti. Demonstrace a případné přijetí jednotlivých bezpečnostních opatření mohou ve svém důsledku způsobit závažné komplikace v přepravě osob, a proto se doporučuje před odletem ze země naplánovat cestu na letiště Suvarnabhumi s dostatečným časovým předstihem, tj. alespoň 4 hodiny před předpokládaným odletem letadla, případně k přepravě využít nadzemní vlakovou linku (Airport Rail Link).

Další vývoj situace, který MZV průběžně sleduje a vyhodnocuje, je těžko předvídatelný. MZV doporučuje cestujícím i rezidentům zvážit registraci v systému Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (http://drozd.mzv.cz). Systém je využíván pro komunikaci MZV s občany během výskytu mimořádných událostí, avšak neslouží k průběžnému předávání aktuálních informací, pokud mimořádná událost nenastala. Aktuální informace jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Bangkoku na http://www.mzv.cz/bangkok.

.