Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ukrajina: Zhoršení bezpečnostní situace

 

(Archivní článek, platnost skončena 20.02.2014 / 14:00.)

Ministerstvo zahraničních věcí informuje české občany o zhoršené bezpečnostní situaci v Kyjevě a některých dalších velkých městech na západě Ukrajiny, především ve Lvově, Lucku, Ternopylu a Ivanofrankivsku.

Dne 18. února 2014, v souvislosti s jednáním ukrajinského Parlamentu o návratu k ústavnímu pořádku z roku 2004, přerostly demonstrace v centrálním Kyjevě v otevřené pouliční srážky demonstrantů s pořádkovou policií a vnitřními vojsky Ministerstva vnitra, při nichž zahynulo přes dvacet osob a stovky utrpěly zranění. Aktivní boje se vedly zejména v okolí hlavní třídy Chreščatyk, náměstí Nezávislosti, ulic Institutská a Hruševského, není však vyloučeno jejich rozšíření.

Vjezd do centra Kyjeva ze všech hlavních tras je blokován policejními pořádkovými silami. V Kyjevě nejezdí metro av centrálních čtvrtích (Pečerský, Ševčenkovský, Podolský a Golosievský obvod) bylo zrušeno vyučování ve školách. Od nočních hodin je blokován silniční hraniční přechod Krakovec mezi Polskem a Ukrajinou.

Bezpečnostní výhled pro další dny je spíše negativní. MZV ČR proto doporučuje cesty odložit a do země cestovat jen v nezbytně nutných případech. MZV ČR současně doporučuje registrovat se před cestou v databázi cestovatelů DROZD http://drozd.mzv.cz.

.