Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Itálie: Zvýšená seismická aktivita v severní Itálii

 

(Archivní článek, platnost skončena 01.05.2013.)

Dne 20. května došlo v oblasti Emilia Romagna ke dvěma seismickým otřesům o síle nad 5 stupňů Richterovy stupnice. Dne 29. května 2012 pak došlo v téže oblasti ke třem seismickým otřesům o síle 5,8, 5,3 a 5,2 stupňů Richterovy stupnice. Dne 3.června 2012 došlo k dašímu seismickému otřesu o síle nad 5. Během posledních 24 hodin bylo zaznamenáno také 9 otřesů o síle mezi 3 – 4 stupni.

Nejsou hlášeny nové oběti na životech. Vážná poškození jsou hlášena v provinciích Modena a Ferrara. Slabší otřesy nadále probíhají většinou o síle 2-3 stupně s tím, že epicentra se posunují na severozápad. Z oblasti jaderského pobřeží (východně od epicenter) nejsou hlášeny žádné škody. V zasažených provinciích Bologna, Modena, Ferrara, Reggio Emilia a Rovigo vyhlásila italská vláda stav pohotovosti na 60 dní. Tímto jsou občanům poskytovány daňové úlevy a místní samosprávě dány větší pravomoci. Dalším opatřením pro pomoc postižené oblasti je zvýšení ceny benzínu o 2 centy.

Před odjezdem do Itálie doporučujeme kontaktovat cestovní kanceláře, s nimiž cestujete. Aktualizované informace z jednotlivých provincií jsou dostupné na jejich webových stránkách (www.provincia.fe.it, www.provincia.modena.it, www.provincia.re.it, www.provincia.mantova.it a www.provincia.bologna.it). Aktuální informace ohledně situace v dotčených lokalitách, průjezdnosti a záchranných pracích lze nalézt rovněž na webových stránkách Protezione Civile (www.protezionecivile.gov.it) i v anglickém jazyce. Informace o vývoji seizmické aktivity lze nalézt na stránkách Italského národního institutu geofyziky a vulkanologie www.ingv.it.

.