Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Posuzování různých nabídek ze zahraničí

 

(Archivní článek, platnost skončena 21.09.2013.)

Občané ČR často dostávají, zejména formou e-mailu, nejrůznější výzvy a reklamy pocházející ze zahraničí. Jedná se o na první pohled zajímavé a lákavé nabídky, jako např. nabídky k seznámení, nabídky na zprostředkování zaměstnání nebo výzvy k účasti na různých údajně lukrativních investičních aktivitách.

Následně jsou pak od občanů ČR lákány pod různými záminkami finanční prostředky.

Ministerstvo zahraničních věcí proto doporučuje občanům ČR obezřetnost při posuzování obdobných nabídek. Při zasílání finančních prostředků neznámým fyzickým či právnickým osobám doporučujeme důkladně prověřovat zdroj nabídky a podrobně se seznámit s podmínkami transakce. Zejména při zprostředkování zaměstnání by zprostředkovatel neměl od budoucích zaměstnanců požadovat hrazení žádných záloh či poplatků.

Ostražitost je na místě i při posuzování nabídek k seznámení či uzavření sňatku. Dle poznatků Ministerstva zahraničních věcí se naši občané v této souvislosti často stávají oběťmi finančních podvodů či citového vydírání, spočívající v tom, že domnělý partner v zahraničí po určité době začne předstírat náhlou finanční tíseň. Nezřídka se pak ukáže, že daná osoba vůbec neexistuje.

Dle poznatků Ministerstva zahraničních věcí tyto aktivity organizují zkušené a dobře sehrané skupiny, které dokáží postupně utvrdit důvěřivou oběť v pocitu, že daná nabídka je míněna vážně a že i líčená situace je skutečná.

.