Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Eritrea Massawa
Eritrea Eritrea
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Hraniční spor mezi Etiopií a Eritreou není stále dořešen, v posledních měsících naopak roste napětí v oblasti a dochází k výraznému přesunu armád obou zemí do blízkosti hranice.
Doporučujeme necestovat do některých oblastí země, zejména na hranici s Etiopií a se Súdánem. Hranice mezi Eritreou a těmito dvěma zeměmi je uzavřena. Dále je lépe necestovat do Tesseney, do oblasti okolo Afabet, Nakfa a mezi Sebederat a hranicí s Etiopií (Temporary Security Zone). V oblastech na západ od přístavu Assab, na jih od Mendeferra a Barentu a v okolí Massawa lze stále narazit na nášlapné miny. Doporučuje se raději vůbec neuhýbat z cest a předem se raději o bezpečnosti plánované trasy informovat.

Eritrejské úřady navíc v souvislosti s napjatou situací vzhledem k nedořešenému hraničnímu sporu s Etiopií silně omezují pohyb ve vnitrozemí. Před cestou po vnitrozemí je třeba požádat o souhlas příslušné úřady. Hrozby bombových útoků jsou v poslední době reálné. Turisté by proto měli být obezřetní. Běžná kriminalita (krádeže apod.) se i přes stoupající tendenci omezuje pouze na větší města.

Eritrea je turisticky neprobádaná země, jejíž obyvatelstvo tvoří z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové. Oblečením, používaným jazykem, jídlem i zvyky, včetně používaného obrázkového písma, jsou Eritrejci velmi podobní obyvatelům Etiopie, zejména její amharsko-tigrejské části.

Konzervativní oblečení i decentní chování by mělo být pravidlem, zdvořilost platí i při smlouvání na trhu. Protestním demonstracím nebo jiným shlukům lidí je vhodné se zcela vyhnout, rovněž fotografování nebo natáčení. Při pořizování záběrů pro soukromé účely se doporučuje požádat fotografovanou osobu předem o svolení.

Na cestování po Eritreji jsou nutná speciální povolení pro archeologické vykopávky, církevní památky i pro návštěvu Dahlackých ostrovů, které jsou pověstným rájem potápěčů. Vůbec není přístupná zhruba pětadvacetikilometrová bezpečnostní zóna podél celé hranice s Etiopií, kde jsou rozmístěny mírové síly OSN. Bezpečná nejsou ani území při hranici se Súdánem. Těžko přístupný je přístav Assab.

V určitých oblastech lze narazit na nášlapné miny nebo nevybuchlou munici jako pozůstatky války Eritreje za nezávislost na Etiopii; doporučuje se maximální opatrnost (raději vůbec necestovat v noci a nechodit ani nejezdit mimo cesty) a získání důkladných informací od místních úřadů před každou uvažovanou cestou mimo hlavní město Asmaru nebo přístav Massawa.

Jediná doporučeníhodná doprava do Eritreje a zpět je letecká.

Banky mají otevřeno od pondělí do pátku 8.00-11.00 a 14.00-16.00 hod. a v sobotu 8.00-12.30 hod. K výměně peněz je lepší vzít s sebou pas.

Na jednom z hlavních náměstí metropole pracuje turistická kancelář Eritrean Tour Service,
tel. (00 291 1) 12 49 49, fax 12 76 95.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.