Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ghana Nkrumah Memorial Park
Ghana Ghana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před cestou se doporučuje věnovat pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí" na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Velvyslanectví České republiky v Akkře registruje v Ghaně stále více případů podvodů. Podvodníci přes internet nabízí milostné vztahy, manželství, neodolatelné obchodní nabídky a pracovní příležitosti, aby své oběti po několika týdnech i měsících zpracovávání požádali o finanční prostředky („snoubenky“ potřebují prostředky na letenku, „obchodníci“ musí zaplatit registrační poplatky, atp.). Velvyslanectví České republiky v Akkře české občany důrazně varuje před zasíláním finančních prostředků neznámým lidem. V případě jakýchkoli pochybností se neváhejte obrátit na Velvyslanectví České republiky v Akkře: accra@embassy.mzv.cz
Více informací naleznete zde:

https://www.mzv.cz/accra/cz/zpravy_a_udalosti/index.html 

Homosexualita a její projevy jsou nezákonné a trestné.

Ghana je v porovnání s jinými africkými zeměmi relativně bezpečnou zemí s relativně nízkou kriminalitou na celostátní úrovni. Častou formou kriminality v Ghaně jsou loupežná přepadení, někdy i ozbrojená, proto se doporučuje opatrnost! Na letišti, v obchodní čtvrti Osu, v bohatých obytných čtvrtích Cantonments, Airport Residential Area a Labone jsou násilné trestné činy a krádeže časté, a to zejména ve večerních hodinách o víkendech, kdy jsou ulice prázdné. Díky potlačování kriminality policií se kriminální činnost přesunula převážně na předměstí Akkry. Je proto třeba zvýšené obezřetnosti při rezervacích v menších hotelech mimo centrum. Doporučuje se zcela se vyhnout čtvrti Nima. V případě přepadení by se neměl klást odpor.

Úroveň služeb je v Akkře na relativně dobré úrovni, v supermarketech a obchodních centrech lze nakoupit většinu potravin či základního zboží, u importovaného zboží je nutné počítat s vyšší cenou. Ve městě je zároveň rozvinutá síť restaurací, barů a jiných společenských podniků. Doporučuje se stravovat se v „lepších restauracích“, nikoliv na ulici. Nabídka hotelů je bohatá, u hotelů se 4* a 5* se lze spolehnout na hygienické standardy a bezpečnost. Větší obchody, restaurace a hotely přijímají mezinárodní platební karty.

Při návštěvě místních památek jsou turisti zpravidla obtěžování místními prodavači či rádoby průvodci. Doporučuje se nevěřit jejich nabídkám a nezabředávat s nimi do rozhovoru, nicméně postupovat s respektem a klidem. Na dotazy na jméno je lepší nereagovat. Obvyklou praktikou je zhotovení suvenýru se jménem návštěvníka, který se prodejce snaží nabídnout i zdarma, ovšem při nezaplacení dochází k slovní agresivitě a nátlaku, někdy i fyzickému.

Na pláži by měl člověk být obezřetný, jednak zde existuje nebezpečí utonutí kvůli silnému spodnímu proudu směřujícímu na otevřené moře (je třeba se v příslušném resortu informovat na aktuální stav), dále pak z důvodu přepadení. Za žádných okolností by člověk neměl zůstávat na pláži po setmění.

Důrazně se připomíná nutnost dodržování základních hygienických pravidel při cestování do západní Afriky: pití pouze nezávadné, tj. hygienicky balené nebo převařené vody, požívání ovoce a zeleniny, které je možno oloupat, důkladná tepelná úprava veškerých potravin a vyloučení stravy, o jejíž nezávadnosti je možno pochybovat (např. kostky ledu do nápojů, hotové jídlo od pouličních prodejců, stravování s místními obyvateli apod.)

Místní dopravní infrastruktura je v havarijním stavu (silnice nejsou udržované, asfalt nepokrývá celou šíři vozovky, výmoly dosahují až 40cm hloubky, okraje vozovek jsou poškozené, lemované hlubokými, nekrytými kanály, během období dešťů je mnoho cest mimo Akkru nesjízdných). Systémová je absence pouličního osvětlení a semaforů, výjimkou je Akkra, kde na hlavních křižovatkách existují semafory, byť občas nefungují.

Silnice často blokují nabouraná či nepojízdná, opuštěná, neoznačená a neosvětlená vozidla (ghanský autopark pochází často z evropských vrakovišť, za hranicí životnosti).
Pohotovostní odtahová služba neexistuje. Opravny aut jsou řídké a kvalita zásahů sporná (častým jevem je výměna originálních dílů za neznačkové, opotřebené). Kvalita paliva je nízká, časté jsou případy ředění pohonných hmot.

Ve větších městech vznikají pravidelné celodenní zácpy (7.30-20.00h). Ghanští řidiči jsou nepředvídatelní, bezohlední a nedodržují základní dopravní pravidla, jako je přednost zprava, dodržování rychlosti, zastavení na STOP, jízda pouze na zelenou, atd. Častá je jízda motorek na červenou či v protisměru. Řidiči po kolizi z místa ujíždějí. Ve většině případů se automaticky předpokládá, že nehodu, pokud byl jejím účastníkem, zavinil cizinec.  Na dosud jediné ghanské dálnici Akkra-Tema nejsou respektovány ani pruhy, ani typy povolených vozidel. Pracovníci velvyslanectví mnohokrát zaznamenali cyklisty jedoucí v protisměru na starých strojích bez světel, osoby táhnoucí přepravní vozíky a kráčející pěšky. Většinu cest mimo to lemují nestabilní prodejní stánky a pouliční prodavači se autům neustále pletou do cesty. Pěší přecházejí bez rozhlížení (problém s identifikací je zj. večer a v noci).

V severních regionech země existuje složitá bezpečnostní situace (viz Doporučení k cestám). Stále registrované jsou i krádeže aut a ozbrojené loupeže silničních banditů.

Více informací o Ghaně naleznete zde: http://www.ghana.gov.gh/

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.