Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Keňa žirafy
Keňa Keňa
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace v Keni zůstává dlouhodobě na špatné úrovni. V průběhu roku 2013 došlo k výraznému nárůstu „pouliční“ kriminality - množí se loupežná přepadení chodců za bílého dne (i na hlavních komunikacích), únosy osob i aut, loupeže ozbrojených gangů v domech v rezidenčních čtvrtích či přepadení obchodů a bank.
Doporučujeme proto nepohybovat se po velkých městech (především pak v Nairobi a Mombase), pokud možno, pěšky a vyvarovat se návštěvy chudých oblastí a nairobských slumů (např. Kibera, Mathare, Huruma, Mukuru Kwa Njenga, Mukuru Kwa Reuben, Korogocho, Kariobangi Kangemi, Mwiki či Kawangware).
Přes přísná bezpečnostní opatření existuje v Keni vysoká hrozba teroristických útoků. V posledních měsících uskutečnili islámští radikálové řadu granátových či bombových útoků zaměřených na místa s vysokou koncentrací osob. Jejich cílem mohou být objekty státních institucí, nákupní centra, hotely, bary, noční kluby, restaurace, přepravní terminály či přímo prostředky hromadné dopravy (autobusy). Doporučujeme proto vyhýbat se, pokud možno, těmto místům, případně dbát při jejich návštěvě zvýšené opatrnosti. Uváděná hrozba teroristického útoku se týká především největších měst - Nairobi (zvláště pak „somálské“ čtvrti Eastleigh) a Mombasy, jakož i severovýchodních oblasti země (při hranici se Somálskem) - v ostatních částech země jsou teroristické útoky výjimečné.
Z hlediska individuální turistiky lze za méně bezpečné oblasti považovat severní část provincie Rift Valley (řídce obydlené území, vysoká možnost přepadení, endemická oblast žluté zimnice), severní oblasti východní provincie, včetně národního parku Shaba (banditismus, možnost přepadení) a téměř celou severovýchodní provincii do vzdálenosti cca 100 km od hranic se Somálskem, včetně pobřežních oblastí na sever od ostrova Lamu (riziko loupežného přepadení a únosů). Úplně bez rizik nejsou přes zlepšení situace ani oblasti národních parků Samburu a Buffalo Springs, v jejichž případě se doporučuje zvýšená opatrnost a využití služeb renomovaných CK.

Po setmění se nedoporučuje pokračovat v cestě, je vhodné mít zajištěno ubytování na trase. Cestování automobilem do severnějších oblastí Keni se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího automobilu kvůli bezpečnosti nebo možným poruchám.

Většina silnic je ve špatném stavu. Výrazně se však zlepšila podstatná část hlavní silnice spojující Nairobi s Mombasou. Nebezpečí jízdy po silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel, včetně těžké nákladní tranzitní dopravy - místní provoz se vyznačuje na evropské poměry značnou agresivitou. Veřejné dopravní prostředky - autobusy matatu - jsou technicky zanedbané a jejich použití se nedoporučuje. Při cestách je vhodné neustále sledovat situaci kolem sebe a na ulici si udržovat větší odstup. Při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna.

Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničních svršků je neuspokojivý.

Ve velkých městech existují autopůjčovny různé úrovně, nejkvalitnější a nejdražší nabízejí své služby na letištích. Řidič by měl mít alespoň minimální zkušenost s jízdou vlevo.

V případě mořeplavby upozorňujeme na zvýšené riziko pirátských útoků v celé oblasti severozápadního Indického oceánu. Útoky za použití moderní techniky a výzbroje se rozšířily i na oblasti vzdálené více než 1000 námořních mil od somálského pobřeží a jsou kromě nákladních lodí zacíleny i na soukromé jachty a větší výletní lodě. Zvýšené riziko lze konstatovat v teritoriálních vodách a exkluzivních ekonomických zónách Džibutska, Jemenu, Keni, Komor, Madagaskaru, Mauritia, Mozambiku, Seychel, Somálska, Tanzanie a zámořských departementů Francie Reunionu a Mayotte a v mezinárodních vodách celého severozápadního Indického oceánu. Posádkám lodí se v případě uskutečnění plavby doporučuje sledovat aktuální varování na stránkách ICC International Maritime Bureau (www.icc-ccs.org/home/piracy-reporting-centre a registrovat se u Střediska námořní bezpečnosti EU NAVFOR (www.mschoa.org. V případě nutnosti proplutí ohroženými vodami se doporučuje využít některé z nabídek komerčních ozbrojených eskort/konvojů.

Keňská turistická federace (Kenya Tourism Federation) provozuje Bezpečnostní a komunikační centrum (Safety and Communication Centre), které poskytuje aktuální informace a rady ohledně cestování, včetně stavů silnic. Centrum je možné v jakoukoliv dobu kontaktovat na tel. čísle +254 20 604730 nebo e-mailem: safetour@wananchi.com.

Keňský šilink (KES) je volně směnitelný při příjezdu i odjezdu. V zemi existuje, podobně jako v ČR, rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv nedeklarovaný dovoz a vývoz keňské měny v hotovosti je trestný, převody v bankovním styku jsou relativně volné.

Zásobování je na dobré úrovni, voda z vodovodního řadu je pitná pouze po převaření. Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektrického proudu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.