Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Nigérie
Nigérie Nigérie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


MZV ČR doporučuje vyhnout se cestám do severní části Nigérie (zejména státy Borno, Yobe, Adamawa, Bauchi, Gombe, Kano a také Kaduna, Jigawa, Katsina, Sokoto, Zamfara, Kebbi a Plateau). Doporučujeme rovněž vyhnout se cestám do oblastí na jihu země v deltě řeky Niger (státy Delta, Rivers, Bayelsa, Abia a Akwa-Ibom). Na severu země a na jihu v deltě Nigeru hrozí velké nebezpečí teroristických útoků sekty Boko Haram a únosů. Na severovýchodě země probíhají proti Boko Haram vojenské operace. Na nezbytně nutné doporučujeme omezit cesty do všech ostatních států a také do hlavního města Abuji a Lagosu. Bezpečnostní situace je v Nigérii obecně špatná, teroristické útoky a nebezpečí spojené s aktivitami teroristických a dobře vyzbrojených organizovaných kriminálních skupin hrozí všude, včetně hlavního města Abuji.
Doporučujeme zachovávat nejvyšší stupeň opatrnosti, vyhýbat se veřejným místům s vysokou koncentrací lidí, větším shromážděním lidí, místům s náboženským významem, a registrovat se před cestou na webové stránce MZV http://drozd.mzv.cz.

Cestovatel by si měl pobyt předem zajistit. Turista nebo obchodník by měl mít v Nigérii seriózního, ověřeného partnera znalého místních poměrů. Míra korupce je obrovská.
Varujeme před nabídkami, které lákají k cestě do Nigérie na sliby vysokého zisku za zprostředkování obchodu či převodu peněz. Takto postupují různí podvodníci (jedná se o tzv. Advanced Fee Fraud, nebo zažitější označení “419" podle paragrafu nigerijského trestního zákoníku) a dotyčný cestovatel je v nejlepším případě okraden. Zastupitelský úřad ČR je ve většině případů schopen ověřit pro české subjekty hodnověrnost takových nabídek. I ostatní podezřelé nabídky spojené s vycestováním do Nigérie doporučuje konzultovat s Velvyslanectvím ČR v Abuji. Množí se případy facebookových a jiných internetových „přátelství“, kdy se „přítel“ různé národnosti po několika týdnech i měsících dostává náhle do potíží právě v Nigérii a požaduje po českém příteli (častěji přítelkyni) pomoc. Jde o podvod založený na vytvoření falešné internetové identity, s ukradenými osobními fotkami atd.
Rovněž se nedoporučuje poskytovat adresy a jiné kontakty na osoby v ČR neznámým osobám, ani ubytovacím zařízením. Zastupitelský úřad ČR zaznamenal v minulosti podvodné vylákání finančních částek od příbuzných v ČR pod lživým zdůvodněním potřeby pomoci cestovateli, který zanechal předtím v ubytovacím zařízení na příbuzné kontakt.

Cestovatel, který je v Nigérii poprvé, může být situací v zemi nepříjemně zaskočen. I mezinárodní letiště v Abuji a Lagosu svou úrovní zaostávají za evropským standardem, haly nejsou klimatizované a imigrační procedura i čekání na zavazadla trvájí dlouho. Sjednání dopravy do města taxislužbou i samotná cesta z letiště do města může být nepříjemným zážitkem. Důrazně proto doporučujeme vyzvednutí na letišti obchodním partnerem anebo známou osobou s vlastním autem. Předejdete tak nepříjemným zážitkům i zbytečnému riziku. Kvůli množství žebráků a pouličních obchodníků je lepší auto při cestě zamknout a neotvírat okna. Při najímání auta ve městě se doporučuje využít hotelových taxíků. K cestě z/na letiště je potřeba připočítat dostatečnou časovou rezervu, kterou pravděpodobně strávíte v zácpách. Zvlášť v Lagosu je situace velmi špatná. Cesta v nočních hodinách může být nebezpečná, na cestách bývají policejní check-pointy, policisté (někdy i falešní) hledají sebemenší nedostatek, aby vylákali peníze.

V Lagosu i v Abuji se nachází několik hotelů, které poskytují relativně slušné ubytování. Před cestou doporučujeme ověřit aktuální stav prostřednictvím nějakého cestovatelského serveru (tripadvisor.com apod.) nebo se informovat na Velvyslanectví ČR v Abuji.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v Nigérii se nedoporučuje cestovat po Nigérii autem. Jakákoliv cesta autem mimo Abuju a Lagos je bez ochranky nebezpečná. Pokud je to nezbytné, doporučujeme najmout si solidního místního průvodce a v žádném případě nejezdit po setmění (zastavit vždy v obydlené osadě, ve které je policejní stanice).

Kriminalita je v Nigérii velkým problémem. Její úroveň roste či klesá v závislosti na ekonomicko-sociálních podmínkách obyvatelstva a schopnosti policie a armády zasáhnout. Při sebemenším odporu pachatelé používají hrubé násilí včetně střelby.

Před cestou si ověřte aktuální bezpečnostní situaci (http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/index.html). Doporučujeme se zaregistrovat v systému Dobrovolné registrace občanů v zahraničí (http://drozd.mzv.cz), popř. kontaktovat Velvyslanectví ČR v Abuji.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.