Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Uganda jezero Bunyonyi
Uganda Uganda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Příjezd do země

Vstup do země je možný letecky přes mezinárodní letiště v v Entebbe (cca 40 km od hlavního města Kampaly), příp. po silnici z Keni, Tanzanie nebo Rwandy; rozhodně se nedoporučuje cestovat přes Jižní Súdán nebo Konžskou demokratickou republiku.

S ohledem na protiepidemická opatření je třeba se krátce před cestou informovat o aktuálním stavu na silničních hraničních přechodech.

Teoreticky je do Ugandy možné i připlout, nicméně lodní přeprava se vzhledem k technickému stavu trajektů na Viktoriině jezeře a častým tragickým nehodám důrazně nedoporučuje.

 

SPECIFIKA, BEZPEČNOSTNÍ SITUACE, DOPORUČENÍ

Terorismus

Extrémisté napojení na islámskou teroristickou skupinu aš-Šabáb se sídlem v Somálsku představují hrozbu v celém regionu východní Afriky a předpokládá se, že jsou aktivní i v Ugandě. Důvodem je mj. aktivní role ugandských ozbrojených sil v mírové misi Africké unie v Somálsku. Nebezpečí teroristických útoků v Ugandě je proto poměrně velké. K poslednímu velkému teroristickému útoku v Ugandě došlo v r. 2010, kdy zemřelo 70 lidí; k odpovědnosti se přihlásil aš-Šabáb. Od té doby docházelo k incidentům menšího rozsahu.

Většina útoků se zaměřuje na místní bezpečnostní síly, vyloučené však nejsou ani útoky na západní zájmy. Mezi potenciální cíle útoků patří místa navštěvovaná cizinci.

Buďte vždy ostražití, zejména v přeplněných oblastech a na veřejných místech, jako jsou kostely a mešity, dopravní uzly, hotely, obchodní centra, restaurace a bary, a během velkých shromáždění, jako jsou sportovní nebo náboženské akce.

Ugandská policie pravidelně vydává varování a výstrahy, zejména v době kolem státních svátků nebo náboženských akcí. Měli byste být vždy bdělí a opatrní a řídit se pokyny místních úřadů.

Ugandské úřady soustavně pracují na snížení rizika dalších útoků. Buďte připraveni na bezpečnostní kontroly včetně prohlídek zavazadel a automobilů na veřejných místech. Přísné jsou i kontroly při vstupu do hotelů.

 

Bezpečnostně rizikové oblasti

Do severní Ugandy – tj. oblastí při hranicích s Jižním Súdánem – se z bezpečnostních důvodů (ozbrojené střety, loupežná přepadení) nedoporučuje cestovat.

Bezpečnostně komplikovaná je i západní Uganda, tj. oblasti při hranicích s Konžskou demokratickou republikou. V okresech kolem pohoří Rwenzori (Bundibugyo, Kasese a Ntoroko) se v minulém desetiletí odehrávaly násilné střety; ty sice nebyly namířeny proti turistům, nicméně před návštěvou doporučujeme si zjistit aktuální informace a celkově během cesty dbát zvýšené opatrnosti. V národních parcích Mgahinga Gorilla a Bwindi Impenetrable Forest turisty vždy doprovázejí příslušníci ozbrojených sil.

severovýchodní Ugandě (oblast Karamoja) se v minulých letech odehrávaly mezietnické konflikty i občasné útoky na bezpečnostní síly. Cizinci nejsou obvykle terčem útoků, ale doporučujeme při cestování po této oblasti zvýšenou opatrnost. Dalším rizikem cest do severovýchodní Ugandy jsou záplavy během období dešťů (březen až květen a říjen až listopad). Doporučujeme sledovat aktuální situaci a používat vhodná terénní auta (4x4). Každá skupina by měla mít k dispozici minimálně dvě auta.

 

Bezpečnostní situace

V Ugandě se konaly v lednu r. 2021 prezidentské a parlamentní volby; předvolební kampaň se vyznačovala mimořádně násilným průběhem. Není vyloučeno konání protestů, politických shromáždění a demonstrací, při nichž může opět dojít k násilným konfrontacím s bezpečnostními složkami státu. Při protestech během předvolební kampaně zemřely v listopadu 2020 desítky lidí; doporučujeme proto se důsledně vyhýbat jakýmkoli shromážděním.

Pokud se ocitnete v místě, kde se odehrává politická demonstrace, zachovejte klid a zkuste se z oblasti vzdálit co nejbezpečnější trasou. Pokud cestujete ve vozidle, přesvědčete se, zda jsou zamčené dveře. Pokud jste ve svém ubytování a poblíž je demonstrace, zůstaňte uvnitř, pokud usoudíte, že opuštění vašeho ubytování je nebezpečné.

Běžná kriminalita je značně rozšířená; jedná se hlavně o krádeže (včetně krádeží kabelek a tašek páchaných okolojedoucími motocyklisty a krádeží věcí z vozidel) a vloupání do ubytovacích zařízení. Vyskytly se případy, kdy byly ve veřejné dopravě či v barech turistům podány omamné prostředky a poté byli okradeni; nepřijímejte proto nápoje od neznámých lidí.

Rizikovými místy jsou trhy a jakákoli místa s většími shluky lidí (např. autobusová nádraží), která navštěvují cizinci a která přirozeně přitahují kapsáře. Nenavštěvujte chudinské čtvrti (slumy).

Vyvarujte se viditelného nošení velkého množství hotovosti nebo cenných předmětů včetně drahých šperků, hodinek, fotoaparátů a mobilních telefonů.

Na oslovení od pouličních obchodníků a žebráků (včetně dětí, které mohou být členy nečekaně agresivních dětských gangů) je nutné nereagovat a dané místo co nejrychleji opustit.

Cestovní pas nechejte v hotelovém trezoru, s sebou noste pouze jeho fotokopii. Pokud jste napadeni, nebraňte se. Pokud nesete tašku, je bezpečnější ji držet volně za rukojeť nebo nechat viset z ramene než připevnit si ji popruhem přes hrudník. Oběťmi zlodějů, kteří strhávají kabelky a tašky, se stávají chodci i cyklisté.

Vyhýbejte se chůzi a běhu o samotě, zejména v izolovaných oblastech a na plážích. Ve velkých městech se doporučuje nevycházet na ulici po setmění, při večerních návratech z restaurací či návštěv je nutné mít předem domluvený odvoz nebo si nechat zavolat prověřené taxi.

Ve městech je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat větší odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Zvláštní pozornost věnujte místům navštěvovaným turisty a členy mezinárodní komunity.

V případě hlášení přepadení na policejní stanici je třeba pečlivě pročíst policejní protokol, zda jsou v něm události popsané tak, jak k nim skutečně došlo.

Při návštěvě národních parků doporučujeme využít registrované cestovní kanceláře. Před návštěvou kteréhokoli parku je vhodné kontaktovat Uganda Wildlife Authority a informovat se o aktuální bezpečnostní situaci. Kontaktní e-mail: info@ugandawildlife.org

 

Bezpečnost v dopravě

Při cestách autem (též taxi) ve městech vždy zamykejte všechny dveře a zavírejte okna. Ke krádežím z aut a taxíků často dochází během stání v běžném provozu (při čekání na křižovatkách či v kolonách). Nenechávejte cennosti ve vozidlech. Pokud vás zastaví ozbrojení zločinci, nepokoušejte se klást odpor.

Nedoporučuje se cestovat autem po setmění mimo města (jedinou výjimkou je silnice mezi Kampalou a mezinárodním letištěm v Entebbe). Auta jezdí často neosvětlená či zůstávají bez jakékoli výstrahy a osvětlení odstavena v jízdním pruhu. Značné riziko představují časté neosvětlené motocykly a jízdní kola, jakož i pohyb velkého množství chodců kolem vozovky. Na venkově je běžný výskyt hospodářských zvířat na silnici. Velmi nepříjemné je i všeobecně rozšířené používání dálkových světel protijedoucími řidiči.

Na trase je vždy třeba mít předem zajištěno ubytování.

Veřejné dopravní prostředky (zejména mikrobusy) jsou technicky zanedbané a jejich řidiči velmi bezohlední. Jejich použití se nedoporučuje z bezpečnostních i hygienických důvodů. Dopravní nehody postihují i autobusy na linkách mezi ugandskými městy i na mezinárodních spojích do Nairobi, Kigali a Dar es Salaamu. Byla zaznamenána i noční loupežná přepadení dálkových autobusů.

Nepoužívejte nelicencované taxíky. Pokud je to možné, měli byste si zařídit taxi prostřednictvím oficiálního zařízení, například hotelu.

Většina silnic mimo hlavní tahy není v dobrém stavu, asfaltový povrch je často poškozený. Běžné jsou nezpevněné komunikace, z nichž mnohé (mj. v mnoha národních parcích) jsou zejména v období dešťů jen velmi obtížně sjízdné. Nebezpečí jízdy po silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz většinou technicky značně zanedbaných vozidel, včetně těžké nákladní tranzitní dopravy.

Místní provoz se návštěvníkům jeví jako krajně chaotický. Při řízení vozidla je třeba neustále dbát zvýšené pozornosti, sledovat situaci kolem sebe a udržovat větší odstup od ostatních vozidel. Řidič musí být připraven na řízení na levé straně silnice, na nepřítomnost dopravního značení (dopravní značky i směrovky) a především na velmi volný výklad pravidel silničního provozu. Je proto důležité věnovat pozornost očnímu kontaktu řidičů a gestikulaci.

Nehodovost je velmi vysoká vzhledem k technickému stavu vozidel, komunikací i riskantnímu stylu řízení. V případě nehody (a to včetně srážky s chodcem či cyklistou), která umožňuje pokračovat v jízdě, se doporučuje nezastavovat a dojet k nejbližší policejní stanici; v opačném případě se doporučuje pokud možno neopouštět vozidlo (může jít o účelově spáchanou dopravní nehodu s cílem přepadení) a telefonicky informovat policii (pohotovostní čísla: 112 nebo 999).

Cestování autem do odlehlejších oblastí Ugandy se doporučuje v doprovodu nejméně jednoho dalšího auta kvůli bezpečnosti, nebezpečí uvíznutí nebo možným poruchám.

Nedoporučuje se použití lodní dopravy na jezerech.

 

Další

Homosexuální aktivita je v ugandské konzervativní společnosti nelegální a není tolerována. Projevy homosexuality na veřejnosti by mohly vést k zatčení a uvěznění.

Kouření je zakázáno na všech úřadech a pracovištích a v dopravních prostředcích. Jsou zakázány elektronické cigarety a tabák do vodní dýmky. Tresty za obchodování s drogami jsou velmi přísné.

Je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty. Pokud fotografujete lidi, vždy nejprve požádejte o svolení.

Je nezákonné nakupovat, prodávat, lovit nebo odchytávat chráněnou zvěř nebo obchodovat s částmi těl zvířat, pokud nemáte vyřízenou a zaplacenou licenci. Uganda je signatářem Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která zakazuje obchodování se slonovinou. Nákup či obchodování s uvedenými předměty vede k trestnímu stíhání.

 

Ugandský šilink (UGX, USh) je volně směnitelný při příjezdu a omezeně směnitelný při odjezdu ze země. Nejvhodnější valutou pro směnu je americký dolar, velké směnárny akceptují i EUR.

Je vhodné mít k dispozici platební kartu pojištěnou proti neoprávněnému výběru a s omezeným limitem.

Ve velkých městech jsou k dostání běžné potraviny. Doporučujeme používat výhradně balenou vodu, která je v obchodech běžně dostupná.

 

V Ugandě je elektrická síť na 220 V, používán je britský typ zásuvek (ploché kolíky), je proto třeba se vybavit adaptérem (běžně k dostání v místě). Zejména v období dešťů je nutno počítat s poměrně častými výpadky elektrického proudu, vůči nimž jsou hotely lepší kvality chráněny generátory. Napětí v zásuvkách vykazuje výkyvy, je proto vhodné chránit citlivější elektrické přístroje ochranou proti přepětí (surge protector – dá se pořídit v místě).

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.