Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Bhútán Tigers Nest
Bhútán Bhútán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Strava: Hlavně rýžová, často silně kořeněná. Běžně je k dostání maso - vepřové, hovězí i drůbeží, v zimě i jačí. V sezóně je k dostání chutné ovoce. Důležitými ingrediencemi jsou chili (ema) a sýr (datse), které se vyskytují v každém jídle.
nápoje: Doporučuje se pít vodu z uzavřených lahví, které jsou k dispozici ve větších městech (jinak hrozí riziko cholery). Bezpečný je i sladký čaj s mlékem a ovocné džusy. Při slavnostních příležitostech se nabízí čaj s máslem. V Bhútánu není k dostání káva, pouze Nescafé. Alkohol je v Bhútánu místní provenience (čang, ara, tomba, whisky, džin, ovocné brandy, rum).

Zdravotní rizika: Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A, poliomyelitidě, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. Celoroční riziko nákazy malárií je pouze v jižní části království do nadmořské výšky 2500 m.n.m.. Při pobytu v malarických oblastech se doporučuje chomoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávce 1 tablety (250 mg) jednou týdně. Cizinci jsou velmi často stiženi průjmovými onemocněními, vyskytuje se také cholera. V Bhútánu (zejména v údolí hlavního města Thimphu) je zvýšené riziko vztekliny.

Peníze: V Bhútánu se platí místní měnou (1 ngultrum = 100 chetrumů) nebo naprosto běžně indickými rupiemi (1 indická rupie = 1 ngultrum). Vyměňovat peníze je výhodnější z cestovních šeků než z hotovosti. Bezproblémová je výměna amerických dolarů (kurs cca 1 USD = 60 ngultrumů).

Elektřina: Napětí je 23-240 voltů, ale často kolísá, frekvence střídavého proudu 50 Hz. V některých venkovských a horských lokalitách elektřina není dosud zavedena. Vyplatí se mít s sebou kapesní svítilnu.

Ubytování: Bhútán se pro cizince otevřel teprve v roce 1994 a počet turistů je nadále velmi omezený. Turistická infrastruktura se proto rozvíjí jen velmi pomalu. Neexistují pěti- čtyř- ani tříhvězdičkové hotely. V hlavním městě Thimphu se doporučuje rezervovat pro ubytování hotel Zndopelri, který je vyhlášen dobrou stravou. Většina cizinců bývá ubytována v hotelu Mothigang v nadmořské výšce 2560 metrů. Relativně dobré hotely jsou ještě ve městech Bumthang, Tongsa, Mongar a Tashigang. Společnost ”Bhutan Tourism Corporation Ltd.” spravuje síť jednoduchých ubytovacích zařízení s úslužným personálem.

Spojení: Telefonické a faxové spojení v Bhútánu je dostupné jen na hlavních turistických trasách. Mezinárodní spojení je možné uskutečnit pouze z těchto měst: Paro, Thimphu, Bumthang, Mongar a Tashigang. Mezinárodní telefonní kód Bhútánu je 975, městské kódy 2 pro oblast Thimphu a Paro, 3 pro oblasti Tongsa, Bumthang a Galeyphu a 4 pro oblasti Mongar, Tashigang a Samdrupjongkar. Poštovní spojení pokrývá většinu země. Zaslání zásilky poštou letecky do ČR trvá asi 3 týdny. Je zde poměrně rozšířena faxová služba, naopak internet neexistuje, tudíž zasílání e-mailové pošty není možné.

Doprava: Pouze silniční, železnice v Bhútánu neexistuje. Hlavní silnice mají zpevněný povrch. Provoz je značný. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst. Je možné cestovat autobusy nebo si najmout auto (zpravidla japonské) s řidičem. Cestovat do Bhútánu vlastním motorovým vozidlem není povoleno. Cesta z mezinárodního letiště Paro do hlavního města Thimphu trvá 90-120 minut (62 km), ze silničního hraničního přechodu Phuntsholing do Thimphu cca 6 hodin. Vzhledem ke stavu silnic a terénu, ve kterém vedou je třeba jezdit velice opatrně.

Oblasti se vstupem na zvláštní povolení: Do mnoha oblastí Bhútánu není cizincům vstup povolen. V principu platí, že cizinci se mohou pohybovat jen po známých turistických trasách. Mimo tyto trasy existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, takže přístup cizincům sem je povolen pouze na zvláštní povolení.
počasí a podnebí: Vhodná doba pro cestování do Bhútánu je v období od března do května a od září do listopadu. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7000 metrů nad mořem. Povrch, členěný říčními údolími, se snižuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky, nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem.

Bezpečnostní situace a kriminalita: Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže. Ztráta či odcizení cestovního dokladu musí být nahlášena nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí. Celková bezpečnostní situace zůstává bezproblémová i po teroristických útocích na USA dne 11.9.2001.

Masmédia: Bhútán nemá vlastní televizi, pouze rozhlas, tzv. BBS. Jediným bhútánským periodikem tištěným v angličtině je týdeník ”Kuensel”. Ve velkých městech jsou k dostátní zahraniční časopisy v angličtině.
internetové adresy s informacemi o Bhútánu:
http://bhutan.org/index2.html (mnoho linků o Bhútánu)
http://japan.park.org/Thailand/MoreAboutAsia/bhutan (oficiální stránka Bhútánu)
http://www.kuensel.com (týdeník Kuensel)
http://www.KingdomOfBhutan.com/kingdom.html (bhútánský průvodce)
http://travelstate.gov/bhutan (americký průvodce)
http://dse.de/za/lis/bhutan/bhutan.htm (německý průvodce)
http://www.justnet.or.jp/ebf/uhdsppag/benjamin/BHUTAN_E.HTM(japonský průvodce)

Cestování do Bhútánu: Cestovat do Bhútánu lze buď pozemní cestou z Indie (přechod Phuntsholing) nebo letecky (mezin. letiště Paro, zkratka PBH). Hranice s Čínou je uzavřená. Letecké spojení zajišťuje bhútánská letecká společnost Druk-Air. Letecké spojení do Bhútánu s jedním přestupem je s ČSA do Bangkoku s navazujícím letem Druk-Air do Bhútánu. Rychlé spojení do Bhútánu je se dvěma přestupy přes Kalkatu anebo přes Káthmándú (např. Lufthansou z Frankfurtu nebo Aeroflotem z Moskvy). V případě letecké cesty do Bhútánu s tranzitem přes Indii (Dillí nebo Kalkata) se doporučuje obstarat si před cestou též indické turistické vízum. Někdy se totiž stává, že kvůli nepřízni počasí je let do Bhútánu zrušen a na další let se čeká i několik dní. V minulosti se již několikrát stalo, že indické orgány v takovém případě vrátily ty občany ČR, kteří neměli platné indické vízum, stejnou leteckou společností zpět. Cizinec nebude vpuštěn do letadla směřujícího do Bhútánu, dokud se neprokáže, že má vyřízen Visa Clearance. Požádat o vyřízení Visa Clearance a vystavení letenky lze například u německé cestovní kanceláře ”Aviation & Tourism International GmbH, Wasserloser Strasse 3a, D-63755 Alzenau, tel. 0049-6023-30024, 30025, fax: 0049-6023-4105.


Aktualizované informace jsou k dispozici na internetových stránkách ZÚ Dillí www.mzv.cz/newdelhiv sekci Vízové a konzulární informace.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.