Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Filipíny rybí farma
Filipíny Filipíny
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


 


Při příletu je nutné vyplnit celní deklaraci. Dovolen je bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby, šatů, šperků a parfémů v přiměřeném množství, 400 ks cigaret, nebo 50 doutníků nebo 250g dýmkového tabáku, 2 litrů alkoholu. Dovoz ovoce, živočichů či produktů organického původu je třeba uvést v celní deklaraci.

Striktně je zakázáno dovážet drogy (tresty doživotí), zbraně, hrací automaty, pornografické materiály, chybně/falešně označené látky a potraviny, předměty ze zlata, stříbra a jiných drahých kovů bez vyraženého označení kvality kovu.

Dle nařízení filipínské Centrální banky je každý cizí státní občan, návštěvník Filipínské republiky, povinen deklarovat na speciálním formuláři dovoz i vývoz cizí měny, pokud částka převyšuje 10 000,-USD (nebo ekvivalent této částky v jiné měně). Vyplněný formulář je nutno podat u celního úřadu na hraničním přechodu. Nedodržení tohoto nařízení je trestné.

Dále je zakázáno dovážet, vyvážet nebo elektronicky převádět ze země bankovky, mince, šeky či jiné ceniny v množství přesahujícím 10 000,- PHP.

Zakázán je vývoz drog, korálů a jiných mořských produktů, zvířat, orchidejí, pirátských kopií filmů a hudby na DVD a audiokazetách.

Bližší informace o zakázaných předmětech k dovozu naleznete zde: https://drive.google.com/file/d/0B576YZJFE8EsNFhJcWExLVJIa2c/view

Bližší informace o dovozu zvířat do ČR naleznete zde.

 

Vyvézt je z Filipín možné 200 cigaret, nebo 50 doutníků, nebo 500 gramů tabáku a
1 litr alkoholu pro osobu starší 18 let.

 

Dokumenty

Ke vstupu do země musí cestovatel předložit cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců a zpáteční letenku, popř. letenku do další destinace.

 

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

S ohledem na bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců doporučuje MZV dbát během pobytu na Filipínách maximální opatrnosti. Vzhledem ke konfliktu mezi filipínskými vládními jednotkami a kriminální islamistickou teroristickou skupinou Abu Sayyaf, MZV doporučuje necestovat do (ani lodí v okolí) jihozápadní části Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a západní (muslimské) části ostrova Mindanao (avoid travel to certain area), do východní (křesťanské) části ostrova Mindanao, do jižní části provincie Cebu (až po municipality Badian a Dalaguete) a jižní části ostrova Palawan (až po Puerto Princesa) cestovat jen v naléhavých případech (avoid non-essential travel). Současně, v návaznosti na pokusy skupiny Abu Sayyaf a obdobných teroristických skupin infiltrovat se do dalších částí země, především turistických center, doporučujeme dbát maximální opatrnosti na celém území Filipín.

Současně doporučujeme vyhýbat se na celém území Filipín shromáždění většího počtu osob kvůli nebezpečí bombového útoku.

Vzhledem k zaměření prezidenta Duterteho a jeho administrativy na "válku s drogami" důrazně nabádáme občany ČR, aby se vyhnuli jakékoliv asociaci s drogami od nákupu a převozu po držení a osobní užití. Konzumace alkoholu na veřejnosti je - mimo vyhrazené restaurační zařízení – zakázána.

Upozorňujeme také na podvody, kdy jsou občané ČR místními podvodníky opití/ zdrogovaní, vmanipulovaní do nepříjemné situace (sex na veřejnosti s transsexuální prostitutkou/ fyzické násilí/ údajná nezaplacená útrata, atp.) v těchto situacích jsou nahraní na video a následně vydíraní. Doporučujeme proto nepohybovat se -zejména sami- po pochybných podnicích.

Hlavními turistickými centry jsou ostrovy jižně od hlavního města, př. Cebu, Bohol, Mindoro a Boracay. Pokud jde o běžnou kriminalitu, ta je obdobná jako ve světových metropolích. Doporučuje se nepřespávat v hostelích ve sdílených pokojích (shared/ dormitory rooms), časté jsou krádeže pasů a hotovosti.  Ve městech (především v Manile a Cebu) se doporučuje zvýšená opatrnost v nočních hodinách (časté jsou incidenty s řidiči taxíků) a je třeba se vyhnout chudinským čtvrtím. Při používání veřejné dopravy, především autobusů a tzv. jeepney, může dojít k ozbrojenému přepadení. Důrazně doporučujeme využívat pouze registrované taxislužby (v Manile i Cebu mají své stánky u východu z letištní haly), neboť se začínají množit případy, kdy neregistrovaní řidiči taxi zavezou klienta na odlehlé místo, kde ho okradou.

Filipínské klima je vlhké a tropické. Průměrné denní teploty se pohybují v rozmezí 25 - 32°C. Nejvyšší teploty jsou od dubna do května v období sucha a nejnižší od prosince do února. Od června do listopadu je období dešťů a tajfunů, kdy spadne až 500 mm srážek měsíčně a vlhkost vzduchu často dosahuje až 100 %. Před cestou na Filipíny v tomto období doporučujeme cestovatelům, aby průběžně sledovali aktuální předpověď počasí na webových stránkách Filipínského úřadu pro atmosférické, geofyzikální a astronomické služby (Philippines Atmospheric, Geophysical and Astronomical Services Administration – PAGASA) na www.pagasa.dost.gov.ph. Aplikaci Pagasa, která zasílá informace o případném blížícím se nebezpečí (např. varování před tajfuny, povodněmi apod.), lze stáhnout do mobilního telefonu.

Detailní informace o sopkách, zemětřesení, tsunami, atp. je možno nalézt na webových stránkách Filipínského vulkanologického a seismologického institutu (Philippine Institute of Volcanology and Seismology) www.phivolcs.dost.gov.ph.

V případě vážné přírodní katastrofy (zemětřesení, tsunami, tajfun) počítá filipínská administrativa s tím, že všichni občané (jak filipínské národnosti, tak cizinci) se prvních 72 hodin postarají sami o sebe. Zejména občanům, kteří na Filipínách dlouhodobě pobývají proto doporučujeme, aby měli vždy dostatek zásob pitné vody a jídla, v ideálním případě i evakuační zavazadlo, informovali se o evakuačních procedurách v místě práce a bydliště a důsledně dbali všech pokynů místní správy. V případě katastrofy obratem kontaktujte rodinu v ČR, aby o Vás neměli zbytečnou starost a Velvyslanectví ČR informujte o svém stavu a to i v případě, že jste v pořádku a nic nepotřebujete. Dále upozorňujeme na projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD), který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Filipínská měnová jednotka je Filipínské Peso (PHP). Z cizích měn se doporučuje přivézt USD nebo EUR. Ne všechny banky a směnárny vymění jiné měny. Výměnu je lépe provádět i přes případně méně výhodný kurz v bankách, oficiálních směnárnách a v hotelích. Některé hotely neakceptují osobní šeky, pouze šeky cestovní. Platební a kreditní karty jsou běžné, i když v menších městech může být problém nalézt bankomat.

Při odjezdu do vzdálených oblastí si s sebou vezměte repelent proti hmyzu a vlastní balenou vodu. Vždy mějte s ​​sebou mapu ostrova.

 

Předem se pokuste zjistit přepravní rozvrhy. Některé destinace jsou obsluhovány jen občas, nemluvě o extrémních povětrnostních podmínkách, které ovlivňují tyto plány.
 

Při nákupu na trhu je možné smlouvat o cenách.


Taxíky mají nástupní sazbu  40PHP. Na každých 500 metrů bude přidána další 2PHP.

 

Standardní částka spropitného činí 10% z celkové částky. Spropitné je nepovinné u účtů, které zahrnují poplatek za službu (service charge), který je často také 10% z celkové částky.
 

Pro turistické informace a pomoc se obraťte na oddělení cestovního ruchu a na všechny jeho akreditované kanceláře: www.tourism.gov.ph

 

Víza - režim vstupu

Občané ČR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 30 dnů. Pro vstup se vyžaduje cestovní doklad, platný ještě 6 měsíců po plánovaném opuštění země a potvrzení o zpáteční nebo navazující letence.

Při turistických cestách nad 30 dnů či cestách za jiným účelem je třeba požádat o vízum na Velvyslanectví Filipín v Praze.

Děti mladší 15ti let, které na Filipíny přijíždějí bez doprovodu alespoň jednoho rodiče/zákonného zástupce a nemají zde rodiče, nebo nejsou filipínského původu, potřebují ke vstupu do země dokument „Prominutí odepření vstupu“ – „Waiver of Exclusion Grounds“ (WEG). O tento dokument je možné zažádat na letišti nebo v přístavu po příjezdu do země. Dokumenty potřebné k jeho vydání jsou platný pas, vyplněná žádost o WEG, ověřený souhlas alespoň jednoho rodiče/zákonného zástupce, ověřená kopie rodného listu, kopie letenky a statistické karty a zaplacení poplatku ve výši 3 120 PHP (přijímají se pouze filipínská pesa). Souhlas rodiče/zákonného zástupce a rodný list musejí být superlegalizovány Velvyslanectvím Filipín v Praze. Filipínské velvyslanectví v Praze rovněž poskytne podrobné informace k formuláři žádosti o WEG a formátu souhlasu rodiče/zákonného zástupce. Vydání WEG trvá přibližně 3 dny. Po dobu vyřizování zůstává pas žadatele na imigračním oddělení v místě vstupu do země. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje občanům, jichž by se tato podmínka měla týkat, aby si před cestou ověřili aktuální informace u Velvyslanectví Filipín v Praze nebo Velvyslanectví ČR v Manile.

Občané ČR přijíždějící na Filipíny s náhradním cestovním dokladem (NCD) nebo jiným cestovním dokumentem, který nespadá do kategorie standardního cestovního pasu, jsou povinni si před vstupem do země vyřídit víza. Před cestou doporučujeme si tuto podmínku ověřit na nejbližším velvyslanectví Filipín.

Prodloužení pobytu je možno vyřídit na pobočkách Imigračního úřadu (Bureau of Immigration - BoI). Hlavní sídlo Úřadu je Bureau of Immigration, Magallanes Drive, Intramuros, Manila; tel.: +63 2 527 3248. Na těchto stránkách je možno nalézt rovněž i kontakty na pobočky BoI v celé zemi.

Před příletem do Manily se v letadle vyplňuje statistická karta, tzv. arrival card. Přihlašovací povinnost není zavedena. Pobyt zaregistruje imigrační úředník při vstupu.

Odletová daň ve výši 550,- PHP (výše se může změnit), která se platí před opuštěním Filipín je u většiny mezinárodních letů již součástí letenky. U letů v rámci regionu s menšími společnostmi může být úhrada  poplatku i nadále požadována přímo po cestujícím  na letišti.  Doporučujeme tuto skutečnost ověřit předem s Vaší leteckou společností. Poplatek je možno uhradit i v USD (částka se mění každý den dle aktuálního kurzu), ale je potřeba počítat s tím, že případný rozdíl bude vrácen v PHP.

Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla

Filipínská národní nouzová linka 911 připojí volajícího v nouzové situaci na záchranné či bezpečnostní složky (hasiči, policie, zdravotníci).

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.